Gondoskodjon szeme lehető legjobb védelméről

Rendkívül érzékeny és abszolút pótolhatatlan: Szemünk sokszoros veszélynek van kitéve, aminek katasztrofális következményei lehetnek.

Szemünkkel bármikor bármi megtörténhet, akár a munkahelyünkön, akár szabadidőnkben vagy sportolás közben. Az biztos, hogy látószervünk túlságosan értékes ahhoz, hogy szükségtelen veszélyforrásnak tegyük ki. Ha gondoskodunk szemünk megfelelő ápolásáról, akkor sokat teszünk biztonságáért.

Egy gyakran idézett német mondás: „Ez a szemedbe kerülhet,” aminek jelentése “Ez elromolhat”, fején találta a szöget: Valóban, szemünk számtalan veszélyforrásnak van kitéve. A napsugarak erejét nem szabad alábecsülnünk. Természetüknél fogva a szabadba csábítanak bennünket, simogatják a tengert és mosolyt csalnak arcunkra. Sajnos ahol fény van, ott árnyék is van. Az ultraibolya sugarak, vagy röviden UV-sugarak különösen veszélyesek lehetnek a szem számára.

Nap elleni védelem a szem számára

A napfény az UV-sugárzás legjelentősebb forrása, ami szemünket többféleképpen károsíthatja. A szem felszíne (hóvakság), a lencsék (szürkehályog, ami homályosság néven is ismert) és a retina (solar makulopátia, makula degeneráció) fokozott veszélynek vannak kitéve.

Az UV-fény UV-A fényből (a bőrünk barnulásáért, de bőrünk öregedéséért is felelős), UV-B fényből (a napégés és bőrrák okozója) és UV-C fényből (ezek a legveszélyesebb sugarak, de az ózonréteg szinte teljesen kiszűri őket) áll.
Kevesen tudják, hogy szemünk is leéghet. Ennek leginkább a szaruhártya és a kötőhártya van kitéve. Legnagyobb a veszély akkor, amikor a napfény visszatükröződése erőteljes, ami jellemző akkor, amikor hóborította tájakon, illetve vízben vagy vízparton töltjük időnket.

A megfelelő szemüveggel azonban mindenki optimális védelmet biztosíthat szemének a veszélyes UV-sugarakkal szemben. Amire érdemes odafigyelnünk napszemüveg vásárlásakor:

  • UV-fény elleni védelem: Olyan napszemüveg, amely az UV-sugarak legalább 99%-át elnyeli akár 400 nm-es hullámhosszig.
  • Sárga szűrő: Kék blokkolónak is szokták nevezni, mivel minden kék fényt blokkolnak. Ennek eredményeként a szem a környezetet sárgás árnyalatban érzékeli. Előnye: nagyobb kontraszt a nagyon távoli tárgyaknál, különösen felhős vagy havas napokon. Ideális a síelőknek, vadászoknak, tengerészeknek és pilótáknak.
  • Tükrös lencsék: Csökkentik a szemet érő fény mennyiségét, de nem nyújtanak biztonságos védelmet az UV-sugárzástól.
  • Oldal irányú védelem: Az ilyen funkcióval ellátott napszemüvegek megóvják szemünket attól, hogy a fény oldalról besüssön.
  • Átmenetes színezésű lencsék: Ezek a lencsék sötét színűek a szemüveg felső részén, alul pedig világosak, így a fentről jövő vakítást meggátolják, ugyanakkor a normál lefelé látást lehetővé teszik a szemnek. Hasznos a gépkocsivezetőknek, azonban vízparton vagy hóban nem ajánlott, mivel alulról is érkezhet erős fény.
  • Fényre sötétedő lencsék:  Ezek a lencsék automatikusan elsötétednek, amikor világos van, és kivilágosodnak, amikor sötét van. Az UV-sugárzástól és a hőmérséklettől függően ezek a folyamatok gyakran öt percnél jóval rövidebb idő alatt is lezajlanak az új technológiáknak köszönhetően.

A szemvédelem egészségügyi okokból is ajánlott. Ez különösen igaz azokra, akik fokozott UV-sugárzásnak vannak kitéve:

  • Makula vagy retina-elváltozásban szenvedő betegek. Mindig jó UV-szűrős szemüvegre van szükségük, amikor a szabadban tartózkodnak.
  • Szürkehályog műtéten átesett betegek. Ezeknek a betegeknek a szeme különösen érzékeny az UV-fényre, mivel a természetes szemlencséjüket eltávolították és műanyag lencsével (intraokuláris lencse) pótolták. A 100% UV-védelemmel ellátott napszemüvegek a régebbi típusok esetén szükségesek, mivel azok nagyon kevés UV-fényt nyeltek el. Az új intraokuláris lencsék már el vannak látva UV-védelemmel.
  • Gyógyszeres kezelés alatt álló betegek. A pikkelysömör elleni gyógyszeres kezelés, valamint az olyan gyógyszerészeti hatóanyagok, mint pl. tetracycline, doxycycline, allopurinol és phenothiazin az úgynevezett “fényérzékeny gyógyszerek.” Ezek fokozzák a szem UV-fény iránti érzékenységét. Orvosa tájékoztatja Önt a megfelelő szemvédelemről.
ZEISS Online Látásellenőrzés Milyen jól látja a kontrasztot és a színeket? Itt gyorsan és egyszerűen ellenőrizheti látását!

Szemünk védelme a munkahelyen

Bizonyos foglalkozásokban különösen fontos a szemünk védelme. Az alábbiak mind veszélyt jelentenek:

  • Por, szilánk, forgács vagy folyékony részecske, amely köszörülés, homokfúvás és vágás, valamint tömítés és vésés közben keletkezik. A robbanásveszélyes, mozgó eszközökkel, folyékony anyagokat tartalmazó készülékekkel vagy fújható zsírtalanító szerrel végzett munka szintén veszélyes;
  • A korrodáló vagy irritáló anyagok, például a savakkal és lúgos oldatokkal végzett munka során, valamint amikor ragasztót és fedőréteget keverünk és alkalmazunk permetező és fújó módszerrel;
  • Vakító fény vagy káros sugárzás, például hegesztéskor és lézeres munka során;
  • Hő vagy tűz hatása;
  • Lézersugárzás
ZEISS Vizuális Profilom Határozza meg most személyes vizuális szokásait, és találja meg személyre szabott szemüveglencséjét.
Keressen ZEISS Optikust a Környékén

Kapcsolódó cikkek

Hogyan fertőtleníthetem a szemüvegemet, és hogyan előzhetem meg a párásodást maszkviselés közben?
Ezért kell egy gyerekszemüvegnek a lehető legjobb UV-védelmet biztosítania Amit minden szülőnek tudnia kell a gyerekek szemének káros UV-sugárzással (UV) szembeni védelméről.
Milyen napszemüveg passzol tökéletesen a kedvenc elfoglaltságához? Minden alkalomra van tökéletes napszemüveg
UV- és tükröződés elleni védelem Mi a különbség?

Kapcsolódó termékek