Minőség-ellenőrzés fémalakítási eljárásokban

Fémalakítás

Minőség-ellenőrzés fémalakítási eljárásokban

A ZEISS 3D-s optikai mérőrendszereit a kivágás, hajlítás, húzás, préselés és alakítás folyamatláncaiban használják a következetes minőségbiztosítás garantálására: Az anyagtulajdonságok meghatározására használják őket. Segítenek optimalizálni az alkatrészek és szerszámok tervezését és szimulációját. Felgyorsítják a szerszámpróbát és az elsőtermék-vizsgálatot. A 3D-s optikai mérőrendszerek hatékony gyártásellenőrzést és sorozatgyártás közbeni összeszerelési elemzést is lehetővé tesznek.

Anyagtulajdonságok

Anyagtulajdonságok

A lemezanyag anyagtulajdonságainak ismerete biztos alapot nyújt a megfelelő alkatrésztervezéshez, a jó hatékonyságú felületekkel rendelkező, működőképes szerszám kifejlesztéséhez, valamint a valósághű szimulációhoz.

A termékváltozatok, a szerszámelrendezés és az alakítási folyamatok megbízható szimulációjának és optimalizálásának előfeltétele a valósághű anyagtulajdonságok ismerete.

Az ARAMIS rendszer segít meghatározni ezeket az anyagtulajdonságokat.

Tervezés

Tervezés

A 3D digitalizálás segít a CAD-adatok gyors létrehozásában és hatékony felhasználásában.

A tényleges 3D-s koordináták lehetővé teszik a modellek, alkatrészek és szerszámok visszamodellezését. Ehhez a tárgyak 3D-s geometriáját teljes mértékben beszkennelik, majd a felület rekonstrukciója révén CAD-adatokká alakítják át.

Az alkatrészek vizsgálata hatékonyan elvégezhető. A tervezés során a CAD-adatokat közvetlenül ellátják a vizsgálati jellemzőkkel. Amint egy alkatrész legyártásra kerül, azonnal megvizsgálható.

Az optikai mérőrendszerek teljesen automatizált módon megadják a teljes mérési mezőre kiterjedő eltéréseket, a teljes tényleges 3D-s koordináták és a CAD-adatok között.

Modellek, alkatrészek és szerszámok visszamodellezése

Az ATOS-szal végzett teljes mérési mezőre kiterjedő geometriakinyerés lehetővé teszi a modell, az alkatrész és a szerszám geometriáinak felületi rekonstrukcióját és adaptálását a meglévő CAD szoftvercsomagokban.

Vizsgálattervezés CAD-modelleken

Az alkatrészek vizsgálata már a formatervezés során megtervezhető. Lehetőség van a CAD-adatok vizsgálati jellemzőkkel történő ellátására. Az ATOS szoftver ezeket az adatokat egy gombnyomással felhasználja vizsgálathoz.

Szimuláció

Szimuláció

A termékeket és gyártási folyamatokat numerikus szimulációs módszerekkel tervezik és optimalizálják. E szimulációk eredményeinek a lehető leginformatívabbnak kell lenniük.

A fémalakítási folyamatok szimulációjának fontos tényezői a felhasznált fém anyagtulajdonságai. Az anyagtulajdonságok befolyásolják az alkatrész alakváltozási viselkedését, és ezáltal a szimulációs számítás pontosságát.

Az ARGUS rendszerrel a kísérleti mérések alapján ellenőrizhetők és optimalizálhatók az alakítási szimulációk.

Szerszámkészítés

Szerszámkészítés

Az ipari 3D-s mérési technológia számos fontos kihívást segít megoldani a fémalakításban alkalmazott szerszámok gyártásával és használatával kapcsolatban.

Optikai mérőrendszerekkel a szerszámkészítés bizonyos feladatai jelentősen felgyorsíthatók. A szerszámpróba során a szerszámok gyorsan kiértékelhetők, hogy ellenőrizzék, megfelelően működnek-e. A szerszámkarbantartás során a 3D-s méréstechnika hasznos a szerszámok élettartamának növelésében. Ha egy szerszám elromlik, a mérési technológia segítségével gyorsan megjavítható.

Az ATOS és ARAMIS rendszerek digitalizálják a szerszámot és a próbadarabokat, majd pontos értékeket állítanak elő a szerszámkorrekciókhoz.

Gyors és biztonságos szerszámmarás

Az öntött nyersdarabból készült alakítószerszám gyorsabban kimarható, ha a nyersdarabot az ATOS rendszerrel digitalizálják. Ezen adatok alapján a CNC-gép üzemideje akár 50%-kal is csökkenthető.

Gyors szerszámpróba

A szerszámpróba során ellenőrizni kell, hogy a próbadarabok megfelelnek-e a tervezési követelményeknek. Az ATOS rendszerrel lehetőség van az alkatrészek teljes körű szkennelésére és elemzésére.

Szerszámkorrekció optikai mérési adatok alapján

A szerszámpróba célja a kész szerszám minél gyorsabb ismételt előállítása, hogy megfelelő alkatrészeket lehessen gyártani. A szerszámkorrekciók pontos értékei akkor kaphatók meg, ha a szerszámot és a próbadarabokat az ATOS rendszerrel digitalizálják.

A kiadott szerszámok archiválása

A szerszám eltér a tervezési adatoktól, ha azt a szerszámpróba fázis alatt manuálisan módosítják. Az ATOS rendszer segítségével a CAD-adatok felületi rekonstrukcióval frissíthetők.

3D-s mérési adatok alapján történő másolómarás

Ha törött szerszámokat kell kicserélni, vagy tükrözött szerszámváltozatokra van szükség, az új szerszámok közvetlenül az STL-adatok alapján, előzetes felületi rekonstrukció nélkül marhatók. Ehhez az ATOS rendszerrel gyorsan és egyszerűen digitalizálható az adott szerszám.

Proaktív kopásmérés

A kopó szerszámok hibás geometriájú alkatrészeket állítanak elő. Az ATOS rendszerrel a szerszámok rendszeresen ellenőrizhetők, hogy a súlyos szerszámkopás korai szakaszban felismerhető legyen, és a karbantartást időben el lehessen végezni.

Célzott és gyors szerszámjavítás

A szerszámjavítás során gyakran kell anyagot felhegeszteni, és a szerszámokat ismétlődő módon meg kell munkálni, amíg újra el nem érik a megfelelő formájukat. Az ATOS rendszer segít a szerszámon lévő kopott területek gyors felkutatásában és javításában.

Szerszámcsere után gyorsabb a termelés újraindítása

Egyetlen bélyegzőprést gyakran használnak különböző alkatrészek gyártására. Ehhez a présen lévő szerszámot ki kell cserélni. Az ATOS rendszerrel biztosítható, hogy szerszámcsere után a gyártott alkatrészek a megfelelő geometriával rendelkezzenek.

Gépparaméterek optimalizálása

Ha a szerszámprést vezérlő szerszámparaméterek nincsenek optimálisan beállítva, rossz minőségűek lehetnek a gyártott alkatrészek. Az ARAMIS rendszer segít azonosítani a prés helytelen mozgását az alakítás során.

Alakítás által okozott anyaghibák gyors azonosítása

A szerszámpróba során ki kell küszöbölni az alakítás által okozott súlyos anyaghibák lehetőségét. Az ARGUS rendszerrel a látható anyaghibák gyorsan felismerhetők, hogy a szerszámot meg lehessen munkálni.

Elsőtermék-vizsgálat

Elsőtermék-vizsgálat

Az elsőtermék-vizsgálat olyan teszt, amelynek során azt vizsgálják, hogy a legyártott alkatrész megfelel-e a meghatározott követelményeknek a sorozatgyártás körülményei között.

Ennek céljából elvégzik a mérési terv teljes körű vizsgálatát, megmérik az alak- és helyzettűréseket, valamint összehasonlítják a legyártott alkatrész teljes mérési mezőre kiterjedő eltéréseit az alkatrész saját CAD-modelljével.

Az ATOS rendszer lehetővé teszi az elsőtermék-vizsgálat teljes mérési mezőre kiterjedő 3D-s elvégzését.

Sorozatvizsgálat

Sorozatvizsgálat

Az ipari 3D-s mérési technológia lehetővé teszi a sorozatvizsgálat automatizálását és a gyártási folyamat nyomon követését.

A minőségbiztosításban optikai mérőrendszereket használnak az alkatrészek sorozatgyártás közbeni ellenőrzésére. Az ilyen mérőrendszerek lehetővé teszik a nagy munkavégzési teljesítményt és a mérések nagyfokú reprodukálhatóságát.

Általuk a trendelemzések képesek garantálni a gyártás folyamatbiztonságát. Ebbe beletartozik annak nyomon követése, hogy a gyártási folyamat változik-e, és ha igen, milyen mértékben.

Az ATOS ScanBox-szal kombinált ATOS rendszerek nagy teljesítménnyel képesek feldolgozni a vizsgált darabokat a sorozatgyártásban.

Minőségbiztosítás a sorozatgyártásban

A sorozatgyártásban alkalmazott minőségbiztosítás célja a gyártási folyamat felügyelése és a selejt csökkentése. Az ATOS ScanBox segítségével a vizsgálati folyamatok automatizálhatók és szabványosíthatók.

Gyártási folyamatok felügyelete

Sorozatgyártás során a gyártás folyamatbiztonságát folyamatos felügyeléssel kell biztosítani. Az ATOS rendszerrel felügyelhető, hogy a gyártás idővel eltér-e, és hogyan tér el.

Összeszerelés-elemzés

Összeszerelés-elemzés

Az összeszerelés során a különálló alkatrészeket elemzik, és összeszerelik egy szerelvénnyé. E folyamat során a legyártott alkatrészeket ellenőrzik, hogy felmérjék, azok mennyire jól illeszkednek egymáshoz, mennyire jól illeszthetők össze, és hogyan viselkedik egy különálló valós alkatrész a névleges modellhez (CAD) viszonyítva.

Általában az összeszerelés során végzett elemzésekhez rendkívül összetett fizikai befogókészülékeket használnak.

Az ATOS rendszernek köszönhetően ezekre a befogókészülékekre már nincs szükség, és az összeszerelés virtuálisan ellenőrizhető.

Összeszerelés virtualizálás segítségével

Az összeszerelés során fizikai befogókészülékeket használnak annak ellenőrzésére, hogy a különböző alkatrészek mennyire illeszkednek egymáshoz a beépítéshez, vagy hogy egy különálló alkatrész mennyire felel meg a CAD-modellnek. Az ATOS rendszerrel az összeszerelés-elemzés teljesen virtualizálható.

Részegység virtuális ellenőrzése

Az összeszerelési elemzés során egy illesztési törzsvázat használnak annak ellenőrzésére, hogy az egyes alkatrészek összeszerelhetők-e egy részegységgé. Az ATOS rendszer használata esetén feleslegessé válik az illesztési törzsváz, mivel az elemzések virtuálisan történnek.

Kapcsolatfelvétel

Szeretne többet megtudni az iparágaknak szánt megoldásainkról? Szívesen nyújtunk további információt vagy demót.

További információra van szüksége?

Vegye fel velünk a kapcsolatot. Szakértőink visszahívják Önt.

Űrlap betöltése folyamatban...

/ 4
Következő lépés:
  • Érdeklődés Érdeklődés
  • Személyes adatok
  • A vállalat részletei

Ha további információra van szüksége a ZEISS adatkezeléséről, olvassa el az adatvédelmi tájékoztatót