
Fémalakítás
Minőség-ellenőrzés fémalakítási eljárásokban
A ZEISS 3D-s optikai mérőrendszereit a kivágás, hajlítás, húzás, préselés és alakítás folyamatláncaiban használják a következetes minőségbiztosítás garantálására: Az anyagtulajdonságok meghatározására használják őket. Segítenek optimalizálni az alkatrészek és szerszámok tervezését és szimulációját. Felgyorsítják a szerszámpróbát és az elsőtermék-vizsgálatot. A 3D-s optikai mérőrendszerek hatékony gyártásellenőrzést és sorozatgyártás közbeni összeszerelési elemzést is lehetővé tesznek.
Anyagtulajdonságok

A lemezanyag anyagtulajdonságainak ismerete biztos alapot nyújt a megfelelő alkatrésztervezéshez, a jó hatékonyságú felületekkel rendelkező, működőképes szerszám kifejlesztéséhez, valamint a valósághű szimulációhoz.
A termékváltozatok, a szerszámelrendezés és az alakítási folyamatok megbízható szimulációjának és optimalizálásának előfeltétele a valósághű anyagtulajdonságok ismerete.
Az ARAMIS rendszer segít meghatározni ezeket az anyagtulajdonságokat.
Tervezés

A 3D digitalizálás segít a CAD-adatok gyors létrehozásában és hatékony felhasználásában.
A tényleges 3D-s koordináták lehetővé teszik a modellek, alkatrészek és szerszámok visszamodellezését. Ehhez a tárgyak 3D-s geometriáját teljes mértékben beszkennelik, majd a felület rekonstrukciója révén CAD-adatokká alakítják át.
Az alkatrészek vizsgálata hatékonyan elvégezhető. A tervezés során a CAD-adatokat közvetlenül ellátják a vizsgálati jellemzőkkel. Amint egy alkatrész legyártásra kerül, azonnal megvizsgálható.
Az optikai mérőrendszerek teljesen automatizált módon megadják a teljes mérési mezőre kiterjedő eltéréseket, a teljes tényleges 3D-s koordináták és a CAD-adatok között.
Szimuláció

A termékeket és gyártási folyamatokat numerikus szimulációs módszerekkel tervezik és optimalizálják. E szimulációk eredményeinek a lehető leginformatívabbnak kell lenniük.
A fémalakítási folyamatok szimulációjának fontos tényezői a felhasznált fém anyagtulajdonságai. Az anyagtulajdonságok befolyásolják az alkatrész alakváltozási viselkedését, és ezáltal a szimulációs számítás pontosságát.
Az ARGUS rendszerrel a kísérleti mérések alapján ellenőrizhetők és optimalizálhatók az alakítási szimulációk.
Szerszámkészítés

Az ipari 3D-s mérési technológia számos fontos kihívást segít megoldani a fémalakításban alkalmazott szerszámok gyártásával és használatával kapcsolatban.
Optikai mérőrendszerekkel a szerszámkészítés bizonyos feladatai jelentősen felgyorsíthatók. A szerszámpróba során a szerszámok gyorsan kiértékelhetők, hogy ellenőrizzék, megfelelően működnek-e. A szerszámkarbantartás során a 3D-s méréstechnika hasznos a szerszámok élettartamának növelésében. Ha egy szerszám elromlik, a mérési technológia segítségével gyorsan megjavítható.
Az ATOS és ARAMIS rendszerek digitalizálják a szerszámot és a próbadarabokat, majd pontos értékeket állítanak elő a szerszámkorrekciókhoz.
Elsőtermék-vizsgálat

Az elsőtermék-vizsgálat olyan teszt, amelynek során azt vizsgálják, hogy a legyártott alkatrész megfelel-e a meghatározott követelményeknek a sorozatgyártás körülményei között.
Ennek céljából elvégzik a mérési terv teljes körű vizsgálatát, megmérik az alak- és helyzettűréseket, valamint összehasonlítják a legyártott alkatrész teljes mérési mezőre kiterjedő eltéréseit az alkatrész saját CAD-modelljével.
Az ATOS rendszer lehetővé teszi az elsőtermék-vizsgálat teljes mérési mezőre kiterjedő 3D-s elvégzését.
Sorozatvizsgálat

Az ipari 3D-s mérési technológia lehetővé teszi a sorozatvizsgálat automatizálását és a gyártási folyamat nyomon követését.
A minőségbiztosításban optikai mérőrendszereket használnak az alkatrészek sorozatgyártás közbeni ellenőrzésére. Az ilyen mérőrendszerek lehetővé teszik a nagy munkavégzési teljesítményt és a mérések nagyfokú reprodukálhatóságát.
Általuk a trendelemzések képesek garantálni a gyártás folyamatbiztonságát. Ebbe beletartozik annak nyomon követése, hogy a gyártási folyamat változik-e, és ha igen, milyen mértékben.
Az ATOS ScanBox-szal kombinált ATOS rendszerek nagy teljesítménnyel képesek feldolgozni a vizsgált darabokat a sorozatgyártásban.
Összeszerelés-elemzés

Az összeszerelés során a különálló alkatrészeket elemzik, és összeszerelik egy szerelvénnyé. E folyamat során a legyártott alkatrészeket ellenőrzik, hogy felmérjék, azok mennyire jól illeszkednek egymáshoz, mennyire jól illeszthetők össze, és hogyan viselkedik egy különálló valós alkatrész a névleges modellhez (CAD) viszonyítva.
Általában az összeszerelés során végzett elemzésekhez rendkívül összetett fizikai befogókészülékeket használnak.
Az ATOS rendszernek köszönhetően ezekre a befogókészülékekre már nincs szükség, és az összeszerelés virtuálisan ellenőrizhető.