Kalibrálások a ZEISS méréstechnikában

Kalibrálások a ZEISS méréstechnikában

Mérőműszerek, próbatestek és referenciaetalonok kalibrálása

A pontos mérési eredmények és a megbízható mérőberendezések ma már az ipari termelés minden területén kulcsfontosságúak – nemcsak a funkcionalitás, hanem a szabványoknak való megfelelés, a minőségbiztosítás és a nemzetközi összehasonlíthatóság szempontjából is. A vizsgálóberendezések, mérőrendszerek és etalonok akkreditált kalibrálása a végtermékek minőségének lényeges tényezője.

Számíthat átfogó és gyors szolgáltatásunkra. ZEISS szerviztechnikusaink rendszeresen, közvetlenül a helyszínen ellenőrzik és dokumentálják mérőberendezéseinek állapotát.

Ezen túlmenően a mérőműszerek és az etalonok kalibrálása a minőségbiztosítás fontos része, hogy garantálja a megbízható mérési eredményeket és a végtermékek magas minőségét az alkalmazandó szabványoknak megfelelően. Mérőberendezéseit az ISO/IEC 17025:2018 szerint akkreditált laboratóriumunkban kalibráltathatja, vagy vásárolhat kalibrált próbatesteket.

Bízza magát a minőségre: Mérőműszerek helyszíni kalibrálása a ZEISS által

Hozzáértő partnerként a beüzemelés és a beállítás után elvégezzük az Ön koordináta-mérőgépének helyszíni kalibrálását. Többek között kontakt és optikai érzékelőkkel felszerelt koordináta-mérőgépek ellenőrzését kínáljuk. A nagy mérési térfogatú koordináta-mérőgépeket lézerrel kalibráljuk. Ezt a méréstechnikai kalibrálási szolgáltatást az ipari komputertomográfok területén is kínáljuk Önnek. Kiértékeljük, hogy az Ön mérőgépe megfelel-e a gyártói előírásoknak. Az eredményt ezután kalibrálási tanúsítványban dokumentáljuk.
Optikai érzékelőkkel felszerelt koordináta-mérőgépek kalibrálása (2D)

Optikai érzékelőkkel felszerelt koordináta-mérőgépek kalibrálása (2D)

Kontakt érzékelőkkel felszerelt koordináta-mérőgépek kalibrálása

Kontakt érzékelőkkel felszerelt koordináta-mérőgépek kalibrálása

A CT- és röntgenrendszerek kalibrálása

A CT- és röntgenrendszerek kalibrálása

Nagy mérési  tartományú koordináta-mérőgépek kalibrálása

Nagy mérési tartományú koordináta-mérőgépek kalibrálása

DAkkS akkreditáció

Mérőműszerek helyszíni kalibrálása – az előnyök röviden:

  • Megbízható eredmények külső szakértő által értékelt kalibrálási eljárások révén
  • A mérési eredmények méréstechnikai nyomon követhetősége
  • Nemzetközileg elismert kalibrálási tanúsítványok kiállítása
  • Az Önök mérési eredményeinek megbízhatósága
  • Megfelel az IATF 16949 szerinti, mérőgépekre vonatkozó követelményeknek
  • A koordináta-mérőgépe hitelesítése az ISO 10360 szabványsorozatnak megfelelően
  • Kontakt és optikai érzékelőkkel felszerelt koordináta-mérőgépek kalibrálása

Etalonok és próbatestek kalibrálása a ZEISS-nél

Hozzáértő partnerként akkreditált szabványok szerint végezzük el az Ön számára az etalonok és a próbatestek kalibrálását. A németországi Oberkochenben és Essingenben található állandó kalibrálólaboratóriumainkban a méréstechnikai kalibrálási szolgáltatások széles skáláját kínáljuk Önnek. A legkisebb mérési bizonytalanságot a koordinátamérés területén szerzett több évtizedes tapasztalat, a magas hőmérséklet-stabilitású mérőhelyiségek és a ZEISS referencia-mérőműszerek használata révén érjük el. Referencia-munkadarabjainak és próbatesteinek kalibrálásához kontakt és optikai módszereket egyaránt alkalmazunk.

Az akkreditált eljárások nagy számának köszönhetően átfogó kalibrálási szolgáltatást tudunk nyújtani Önnek egyetlen forrásból. 

DAkkS akkreditáció
DAkkS akkreditációs tanúsítvány letöltése

Az előnyökről röviden:

  • Referencialaboratórium minimális mérési bizonytalansággal a hosszmérések, a koordinátamérés, a kontakt/optikai és a termodinamikai mérések mérőszámai esetében
  • A VDI/VDE 2627 szerinti 1. osztályú, csúcskategóriás mérőhelyiségek
  • A mérési környezet teljes körű felügyelete gyerekjáték a ZEISS TEMPAR segítségével
  • Több mint 30 éve akkreditált laboratórium a DIN EN ISO/IEC 17025 szerinti kompetenciával: 2018
 Dimenzió mérések– hosszúság, alak eltérés

Dimenzió mérések– hosszúság, alak eltérés

  • idomszerek egészen 2500 mm-es méretig
  • Méretszabványok és munkadarabok lineáris hőtágulási együtthatója (CTE)
  • Gömb alakú (átmérő, körkörösség-eltérés és gömbformaeltérés) munkadarabok a VCMM-módszer szerint, helyettesítéssel és többrétegű módszerrel is
  • Gyűrűs idomszer és csapok, belső és külső hengerek ellenőrzése (átmérő, körkörösség-eltérés, egyenességeltérés és párhuzamossági eltérés)
  • Bővítési szabványok (lapított hengerek; kiegészítő szabványok)
  • Körkörösségi szabványok
  • Acélból és kerámiából készült mérőtömbök 2000 mm-ig
 mérő egységek – koordináta-méréstechnika

mérő egységek – koordináta-méréstechnika

  • Prizmatikus munkadarabok a virtuális koordináta-mérőgépes (VCMM) módszer szerint, helyettesítő és többrétegű módszerrel is
  • Kontakt és optikai koordinátamérési technológia próbatestei (CMM-ellenőrzés)
  • Referenciaalkatrészek, egyedi mesteralkatrészek akkreditált kalibrálással
  • Optikai méréstechnikai szabványok, krómmaszkok is (hossz, átmérő, körkörösségi eltérés)
  • Mérések megrendelése a pontosságra és a környezeti feltételekre vonatkozó különleges követelményekkel
  • A CALYPSO VCMM opció helyszíni telepítése a mérési bizonytalanságok meghatározásához a ZEISS koordináta-mérőgépeken
Hőmérséklet  mérő egységek

Hőmérséklet mérő egységek

  • Precíziós ellenállás-hőmérők (SPRT, Pt-100)
  • közvetlenül leolvasható ellenállás-hőmérők (kézi műszerek)
  • közvetlenül leolvasható hőelemek (kézi műszerek)
Virtuális koordináta-mérőgépek (VCMM)

Virtuális koordináta-mérőgépek (VCMM)

A sok befolyásoló változó miatt költséges és bonyolult minden egyes vizsgálati kritérium mérési bizonytalanságainak meghatározása. A virtuális koordináta-mérőgép (VCMM) automatikusan, gyorsan és megbízhatóan kiszámítja a mérési bizonytalanságokat szinte bármilyen alakú, bármiféle munkadarab esetében.

Egy matematikai modell szerint a mérésre ható összes bizonytalansági tényezőt rögzítik a számításhoz, és beviszik a szimulációs számításba. A mérési bizonytalanság ISO/TS 15530-4:2008 szerinti kiszámítása a ZEISS CALYPSO szoftver VCMM opciójával történik. Tapasztalt laboratóriumi munkatársaink ezt a lehetőséget akár az Ön telephelyén is meg tudják valósítani.

Kalibrálólaboratóriumunk akkreditált a prizmatikus munkadarabok kalibrálására a VCMM módszer szerint. Így képesek vagyunk nyomon követhetően kalibrálni az Ön egyedi mesterdarabjait, és DAkkS kalibrálási tanúsítványt kiállítani.

ZEISS méréstechnikai webáruház

Próbatestek, kalibrálógömbök, mérőhasábok és egyéb tartozékok keresése

Betekintés egy ZEISS kalibrálólaboratóriumba

Gyakran ismételt kérdések a kalibrálásról

  • A méréstechnikában a kalibrálás annak meghatározása, hogy a koordináta-mérőgép a megfelelő, meghatározott pontossággal működik-e. A kalibrálás során a mérőgépet többek között a gyártó előírásai, az úgynevezett pontossági előírások szerint vizsgálják. A kalibrálás tehát jelentős hatással van az Ön gyártási megbízhatóságára, és segít minimalizálni a reklamációk és meghibásodások kockázatát.

  • Az akkreditáció a megfelelőségértékelő szervezet (= akkreditált laboratórium) műszaki és szervezeti alkalmasságát ismeri el. Például egy méréstechnikai eljárást (pl. hosszmérés és annak eltérései) akkreditálnak. Az akkreditáció tehát a műszaki kompetencia megerősítése és elismerése. A tanúsítás megerősíti, hogy az előírt követelmények (pl. a minőségirányítási rendszerek) teljesülnek. Mindig egy irányítási rendszerre, azaz folyamatokra, minőség-ellenőrzésekre vagy korrekciós intézkedésekre utal.

    A megfelelőségértékelés része a kalibrálási tanúsítványnak, amelyet a ZEISS szervizmunkatársa állít ki. A harmadik fél által adott megerősítés hivatalosan kimondja, hogy a megfelelőségértékelő szervezet rendelkezik bizonyos megfelelőségértékelési feladatok elvégzéséhez szükséges kompetenciával.

  • Alapvetően nincsenek előírt időintervallumok a vizsgálóberendezések kalibrálására. Így a felhasználók maguk dönthetik el, hogy végeznek-e kalibrálást, és mikor. Nem szabad azonban elfelejteni, hogy a mérőgép pontossága csökken a használat növekedésével. Ezért a kalibrálás a használat függvényében, de legalább évente ajánlott. A kalibrálást akkor is meg kell fontolni, ha kétség merül fel a mérési eredmények pontosságával kapcsolatban. Például az érzékelőrendszer és az alkatrész ütközése után.

  • A gyári kalibrálások maguk a gyártók által meghatározott eljárások, amelyek általában irányelveken vagy szabványokon alapulnak. Ezen eljárásokért a gyártó felel, és azokat külső szakértő nem ellenőrzi. Az akkreditált eljárásokat viszont az ISO 10360 és a VDI/VDE szabványoknak megfelelően hajtják végre, és a nemzeti akkreditálótestület rendszeres időközönként ellenőrzi azokat.

    Továbbá az akkreditált kalibrálási tanúsítványok az ILAC-kal (MRA) kötött megállapodások révén nemzetközileg elismertek. Ezáltal a mérési eredmények nemzetközileg összehasonlíthatóvá válnak, és lehetővé válik a nemzeti szabványokhoz való méréstechnikai visszavezethetőség.

  • A pontos mérőműszerek és mérőberendezések alapvető fontosságúak az ipari termelésben a funkcionalitás, a minőségbiztosítás és az összehasonlíthatóság biztosítása érdekében. Az akkreditált kalibrálás megerősíti a méréstechnikai eljárást a Német Szövetségi Köztársaság nemzeti akkreditáló szerve (DAkkS) vagy más országok esetében a nemzeti akkreditáló szervek által. Ez annak bizonyítéka, hogy a tevékenységeket szakszerűen, a jogi és normatív követelményeknek megfelelően és nemzetközileg összehasonlítható színvonalon végzik. Az ISO/IEC 17025:2018 szerinti akkreditáció a megfelelőségértékelő szervezet (= akkreditált kalibrálólaboratórium) műszaki és szervezeti alkalmasságát ismeri el.

  • Azt, hogy egy kalibrálási tanúsítvány megfelel-e az ISO szabványnak, a következő kritériumok alapján lehet megállapítani:

    • Teljes azonosítás (dátum, kalibrálási tanúsítvány száma, a mért tárgy azonosítása, mérés helye, ügyfél, aláírás)
    • A dokumentált és érvényesített kalibrálási eljárások megjelölése (szabványokban, iránymutatásokban, munkautasításokban)
    • Az eredmények méréstechnikai nyomon követhetősége: A kalibrálási láncnak az előszabványhoz vagy az akkreditált kalibrálási tanúsítványhoz kell visszavezethetőnek lennie
    • A kalibrálás során fennálló környezeti feltételek
    • A kalibrálási eredmények és a mért értékek (mérési eredmények) dokumentálása a mértékegység és a mérési bizonytalanságok feltüntetésével
    • A specifikáció megjelölése (megfelelőségi nyilatkozatok esetén)
    • A specifikáció forrása
  • Amikor a ZEISS-től koordináta-mérőgépet rendel, a gép a következő lépéseken megy keresztül:

    1. Legyártják a koordináta-mérőgépet az Ön számára
    2. Átvételi ellenőrzés a ZEISS-nél
    3. Szállítás, összeszerelés és beállítás az Ön vállalatánál
    4. Helyszíni kalibrálás
    5. A kalibrálási tanúsítvány kiállítása

Bízza magát az iparági kollégák tapasztalataira

Müller Präzisionsteile GmbH

Időmegtakarítás és 100%-os megismételhetőség

A Müller Präzisionsteile GmbH a minőségbiztosításban a ZEISS koordináta-mérőgépekre és a ZEISS FixAssist VAST eszközre támaszkodik.