Egészség és megelőzés

Rontja a szemét a rossz fényviszonyok melletti olvasás?

A népszerű mítosz, amelyet már szinte mindenki hallott: a rossz fényviszonyok melletti olvasás rontja a szemet. Azonban a legújabb kutatások azt mutatják, hogy ez egyáltalán nem igaz.

2021 október 16
  • Rontja a szemét a rossz fényviszonyok melletti olvasás?

A tél talán a legjobb időszak egy jó könyv olvasására, különösen gyertyafénynél, vagy az éjjeli lámpa lágy fénye mellett. A gyerekek szívesen elbújnak a takaró alá egy zseblámpával. Azonban az örömöt, hogy belefeledkezzünk egy könyvbe, gyakran beárnyékolja a félelem, hogy ezzel károsíthatjuk a szemünket. Szinte mindenkinek mondták már valamikor, hogy: "Kapcsold fel a villanyt, különben elrontod a szemed!" De nem kell aggódni - a sötétben való olvasás egyáltalán nem károsítja a szemet. Viszont ha olvasószemüvegre van szüksége, akkor azt viselje.

A tudósok még manapság is vitatkoznak arról, hogy a rossz fényviszonyok melletti olvasás rontja-e a szemet. De nincs okunk aggodalomra. Jelenleg egyáltalán nincs bizonyíték arra, hogy a gyenge fényviszonyok melletti olvasás rontaná a szemet. Azonban egy dolog nyilvánvaló: a félhomályban való olvasás jobban megterheli a szemet a szavak böngészése közben. Ez még megerőltetőbbé teszi az olvasást és a szem is hamarabb elfárad, és mindez kivörösödött szemet és fejfájást eredményezhet. Ennek ellenére maga a szem nem szenved a folyamat során, állítja az amerikai tudósok által a neves British Medical Journal folyóiratban közzétett egyik tanulmány.

De miért nem károsítja a szemünket az extra megerőltetés? Ahhoz, hogy ezt megértsük, bele kell látnunk egy kicsit a szemünk működésébe. Amikor megpróbáljuk kiolvasni a betűket gyenge fényviszonyok mellett, a szem két speciális részét használjuk: a sugárizmot, amelynek feszesen kell tartania a szemlencsét az olvasáshoz, és magukat a fotoreceptorokat. Tompa vagy gyenge fény mellett a fényérzékeny pálcikák különösen fontosak. Egy speciális pigmentet, a rodopszint igényelnek. A fény csökkenésével együtt megváltozik a molekuláris szerkezet. Az eredmény: gyenge fényben az olvasás sokkal megerőltetőbb. Azonban nem károsítja a szemet, mert a szem megpihen és regenerálódik, amint lecsukjuk.

Tehát ha szívesen olvasgat jó könyveket gyenge fénynél, nem kell aggódnia a szemei miatt. Ugyanakkor érdemes időnként egy kis szünetet adnia a látószervének úgy, hogy egy pillanatra félreteszi a könyvet és becsukja a szemét, vagy egy rövid szemtornát végez. A szemtorna csak néhány percig tart, viszont a szemeket teljesen felfrissíti, amelyek ezután újra működésre készek. És a szülőknek sem kell aggódniuk, amikor a gyermekeik a takaró alatt olvasnak zseblámpával - a legrosszabb esetben a szokásosnál nehezebben kelnek majd ki az ágyból másnap reggel!

Viszont függetlenül attól, hogy tompa vagy erős fénynél olvas, ha a könyvet már messzebbre kell tartania a betűk kiolvasásához, akkor olvasószemüveget kell viselnie. Ahogy idősödünk, a szemlencsénk veszít a rugalmasságából, így kevésbé tud meggörbülni, vagy „alkalmazkodni”, ami azt jelenti, hogy a kis távolságokhoz már nem tud olyan jól alkalmazkodni. Azok, akik ezzel a problémával szembesülnek, már nehezen tudnak kis távolságokra fókuszálni. A lehető legjobb olvasási élmény biztosításához fontos, hogy optikusa által ajánlott személyre szabott olvasószemüveget viseljen.


Ossza meg ezt a cikket!