
ARAMIS multiszenzoros DIC rendszerek
Mik azok a multiszenzoros DIC rendszerek?
Több ARAMIS érzékelő vagy ARAMIS mérőrendszer kombinációját nevezzük multiszenzoros rendszernek. A multiszenzoros rendszerek lehetővé teszik az időben szinkronizált méréseket különböző nézőpontokból, amelyek azután egy közös koordinátarendszerben értékelhetők. A multiszenzoros rendszerben használt érzékelők mérési területei lehetnek azonosak vagy különböző méretűek. A kis és nagy mérési területek kombinálásával a multiszenzoros rendszerek egyszerre képesek a globális mozgások és alakváltozások, valamint a helyi alakváltozások és alakváltozási hatások rögzítésére és értékelésére.
Milyen előnyei vannak a multiszenzoros DIC-rendszereknek?
Általánosságban elmondható, hogy a mechanikai terheléses vizsgálatok, például a nyomó-, szakító- és hajlítómerevség-vizsgálatok során a tesztmérnökök számára az egyik kihívás az, hogy előre kell tudniuk, hol és hogyan fognak repedések kialakulni, illetve hol fognak a legnagyobb alakváltozások bekövetkezni. A hagyományos mérőeszközökkel, mint például a nyúlásmérőkkel és az elmozdulás-jeladókkal (LVDT) a mérnököknek előre el kell dönteniük, hogy a vizsgálat során a próbatest mely területét akarják megfigyelni, és hová helyezik a pontszerű mérőérzékelőket. Ehhez sok tapasztalatra van szükség, és még a szimulációs eredmények támogatása mellett is előfordulhat, hogy az érzékelők rossz helyre kerülnek, és így a legfontosabb alakváltozási területek nem lesznek rögzítve. Az ARAMIS rendszer a digitális képkorreláción (DIC) alapuló, teljes térbeli, érintésmentes mérési elvével azt a nagy előnyt kínálja, hogy a tesztmérnököknek nem kell előre tudni, hogy pontosan hol keletkeznek a repedések vagy a legnagyobb alakváltozások. Az ARAMIS segítségével a vizsgált tárgy nagy területeit lehet mérni és kiértékelni.
A multiszenzoros koncepció, amely több ARAMIS érzékelőt kombinál a párhuzamos mérések rögzítéséhez különböző nézőpontokból, különböző mérési tartományokkal, kibővíti az alakváltozások és mozgások elemzésének lehetőségét az ARAMIS rendszerrel.
Milyen vizsgálati alkalmazásokban használják a multiszenzoros DIC rendszereket?
A mechanikai vizsgálatok során a 3D-s mozgások és alakváltozások vizsgálatához a multiszenzoros DIC rendszerek nagyon sokoldalúan használhatók. A multiszenzoros DIC érzékelőket többek között a következőkre használják:
- A járműdinamikai paraméterek és a vizsgált járművek kerékhelyzet-változóinak rögzítése a teljes járművizsgáló berendezésen (4 pontos vizsgálóberendezés)
- Vékonyfalú hengeres alkatrészek és szerkezetek kihajlási viselkedésének elemzése a repülőgép- és űriparban
- Szakítópróbatestek vastagságcsökkenésének pontos vizsgálata a próbatestek elülső és hátsó oldalának mérésével
- Alkatrészvizsgálat az autóiparban, valamint a repülőgép- és űriparban
- Építőanyag-minták repedéselemzése
Az IAB Weimar például egy ARAMIS multiszenzoros berendezést használ anyagvizsgálataihoz. A próbatestek szakítóvizsgálatához például az ARAMIS érzékelőket a próbatestek előtt és mögött helyezik el, hogy az alakváltozásokat két oldalról rögzítsék. Ez kiküszöböli annak szükségességét, hogy a vizsgálat előtt tudni kellene, hol keletkezhetnek repedések. Ezenkívül egy közös koordinátarendszer rögzíti és értékeli a mérési adatokat. A különböző rendszerek mérési eredményei az integrált szoftver segítségével egyidejűleg is megjeleníthetők, ami jelentősen leegyszerűsíti az elemzéseket és az összehasonlításokat, és értékes időt takarít meg. Ezen túlmenően a repedéscsúcs-érzékelés lehetővé teszi a repedéspontok terjedési görbéjének nyomon követését és értékelését. Más mennyiségek is származtathatók 3D-ben, mint például a repedési hosszak, nyílások és módok.
Mi az az ARAMIS?
Az ARAMIS az alakváltozások, eltolódások, sebességek, gyorsulások, elfordulások és szögek érintésmentes mérésére szolgáló optikai mérőrendszer. Az ARAMIS egyesíti a pontkövető technológiát és a digitális képkorreláció megközelítését a 3D-s koordináták és az azokból származó mennyiségek időbeli mérésére.
Az ARAMIS kétféleképpen használható az alakváltozások és eltolódások mérésére. Az ARAMIS egyetlen mérőkamerával 2D-s DIC és pontkövető funkciókat kínál. Ez azt jelenti, hogy sík próbatestek vagy tárgyak mérhetők, és X és Y irányú eltolódások, valamint síkbeli alakváltozások határozhatók meg.
Az ARAMIS teljes képessége akkor érvényesül, amikor két kamerát használnak a nyúlások és eltolódások 3D-s méréséhez. Egy úgynevezett sztereokamerás érzékelő segítségével bármilyen alakú minta és tárgy mérhető, és rögzíthetők a 3D-s térben történő eltolódások és elfordulások. Az optikai 3D-s érzékelővel végzett sikeres mérésekhez fontos a két kamera merev beállítása (ideális esetben az ARAMIS által kínált érzékelőegységben), valamint a sztereokamerás érzékelőjének kalibrálása megfelelő kalibrációs tárgyakkal.
Ki tud segíteni abban, hogy megtaláljam az ARAMIS rendszer megfelelő konfigurációját a vizsgálati feladatomhoz?
Tapasztalt értékesítési mérnökökből álló hálózatunk szívesen segít Önnek, ha bármilyen kérdése volna az ARAMIS 3D-s digitális képkorrelációs rendszer nagysebességű vizsgálati alkalmazásban való használatával kapcsolatban. Több mint 20 éves tapasztalattal rendelkező értékesítési csapatunk megtalálja azt a konfigurációt, amely tökéletesen megfelel az Ön nagysebességű vizsgálattal kapcsolatos igényeinek és költségvetésének.