Mélyhúzás

Mélyhúzás

Folyamat és alkalmazások

A mélyhúzást fémlemezek és különböző műanyagok esetében alkalmazzák. Az eljárás egyaránt alkalmas ipari kissorozatú gyártásra és tömeggyártásra. Sok mindennapi tárgy mélyhúzással előállított alkatrészekből áll.

mélyhúzás

Mi az a mélyhúzás?

A mélyhúzás a DIN 8584 szabványban szabályozott, gyakran alkalmazott alakítási technológia. A mélyhúzási eljárás egy húzó-nyomó alakítási eljárás, amelyben általában egy nyitott tetejű fém üreges testet hoznak létre. Az eljárás azonban arra is használható, hogy egy előre kialakított üreges testet kisebb keresztmetszetű munkadarabbá alakítsanak. A mélyhúzáshoz speciális mélyhúzósajtókat használnak.

A felhasznált nyers síklemezek négyzet vagy kör alakúak. A hagyományos mélyhúzás során ötvözetlen vékony és extra vékony lemezeket, alumíniumot, rozsdamentes acélt, rezet, sárgarezet és bronzot munkálnak meg, merev szerszámokkal. A mélyhúzás kis és nagy sorozatok esetén egyaránt alkalmazható. A gyártási folyamatot számos iparágban alkalmazzák, például az autó- és csomagolóiparban, valamint a repülésben és a modellépítésben. A leggyakrabban gyártott mélyhúzott alkatrészek közé tartoznak az autóipari karosszériaelemek, csaptelepek, fürdőkádak, mosogatók és főzőedények.

Milyen előnyei és hátrányai vannak a mélyhúzásnak?

Húzó-nyomó alakítás

  • kis sorozatok és egyedi gyártás esetén is használható
  • rugalmas az anyagvastagság, a formák és méretek tekintetében
  • rövid reakcióidővel rendelkezik
  • alacsony szerszámköltséggel jár
  • lehetővé teszi különböző anyagok használatát
  • lehetővé teszi a hatékony prototípus-készítést
  • költséghatékony

Mélyhúzás

  • széles körű szak- és anyagismeretet igényel
  • a gyártógépet az anyaghoz kell igazítani
  • nem alkalmas minden precíziós alkatrészhez

Milyen hatással van a mélyhúzás a munkadarabra?

A gyártás miatt a kristályrácsban jelentkező elmozdulások feszültségeket okoznak, amelyek az anyag hidegszilárdulását eredményezik. A mélyhúzás során különböző hibák fordulhatnak elő. Ezek a hibák a következők:

  • a gyártási lépések be nem tartása
  • az anyagtágulás és a szemcsék helytelen becslése
  • az anyagszerkezet elégtelen figyelembevétele

A minőségbiztosítás vagy a gyártás során történik, vagy a formázószerszámnak a folyamat előtti, optikai 3D-s mérőrendszeres ellenőrzésével. A szerszám minden egyes pontját közvetlen érintkezés nélkül mérik, és az eredményt elmentik. Így a teljes folyamat rekonstruálható későbbi problémák esetén, újramérés nélkül. A letapogatások teljes képet adnak, ami megkönnyíti a kézi korrekciókat. A gyártást robotvezérelt érzékelőkkel közvetlenül a gyártósoron felügyelik.

Hogyan működik a fémlemezek mélyhúzása?

A fémlemezek automatikusan vezérelt mélyhúzása egy alakító présen történik, amely egy felső és egy alsó szerszámból áll. Az alakító prés egy behelyezhető szerszámból (húzógyűrű, alul) és egy tüskéből áll, amelyet egy nyerslemeztartó vesz körül (felül). Ez a nyerslemeztartó éppen elég messze van a szerszám szélétől ahhoz, hogy a tüske ne okozzon ráncokat vagy gyűrődéseket. Ahhoz, hogy a nyerslemez simán csússzon át a szerszám szélén, a húzógyűrű és a tüske szélei lekerekítettek. A húzógyűrű középső területe tartalmazza a később mélyhúzott munkadarab negatívját. A lemezalakítási folyamat a következő: A nyerslemezt úgy helyezik a szerszámra, hogy azt a lemeztartók rögzítik. A nyerslemeztartó lefelé mozog. A tüskét ezután nyomóerővel a szerszámalapra nyomják. A tüske magával húzza a nyerslemezt is. Formázás után a felső szerszám felfelé mozog, hogy a mélyhúzott darab eltávolítható legyen.

Műszaki szempontból az alakítás radiális húzófeszültség és az ebből eredő érintőleges nyomófeszültség hatására történik. A húzófeszültség megakadályozza a lemez megvastagodását. Kerek fémlemezek megmunkálásakor a nyomófeszültség csökkenti az átmérőt az élek környezetében. Ha a kívánt húzási mélység nem érhető el egyetlen menetben, a formázás több lépésben történik. Ha a lemez mélyhúzása nyomásszabályozott vízpárnával történik, nagyobb mértékű húzás végezhető.


Ossza meg ezt az oldalt