Lézeres szemműtét

Gyakran ismételt kérdések a lézeres szemműtéttel kapcsolatban

Olvassa el a lézeres szemműtétre vonatkozó leggyakoribb kérdésekre adott válaszokat

2020 január 4

Számos kérdés merül fel, ha lézeres szemműtétről van szó. Ez a weboldal általános információkat tartalmaz és megválaszolja a leggyakrabban felmerülő kérdéseket. Ha további információkra kíváncsi, illetve az egyedi esetre és az alkalmasságra vonatkozó speciális kérdései vannak, kérjük, egyeztessen szemorvosával.

Általános tudnivalók

  • Ha az Ön látása stabil volt az elmúlt évben (általában a 18. életév betöltése után), látásjavító szemüveget vagy kontaktlencsét visel és egyébként egészséges és nem várandós, akkor megfelelő jelölt lehet a lézeres szemműtéthez. Szemorvosa tudja megmondani, hogy ez lehetséges opció-e az Ön számára.

  • A lézeres szemműtét egyik legfontosabb tényezője a megfelelő klinika megtalálása. Több szempontot kell figyelembe venni, beleértve az orvos tapasztalatát és az általa alkalmazott technológiát. Az orvosok felkeresése, a sebészeknek való utánajárás és az összehasonlításuk segíthet az Önnek leginkább megfelelő orvos vagy klinika kiválasztásában. Ha felkeres egy orvost, javasolt előzetesen összeállítani a kérdéseket.

  • Igen, egy műtét során mindkét szem kezelhető. Szemorvosa fogja eldönteni, hogy ez lehetséges-e.

  • A lézeres szemműtét majdnem minden esetben gyakorlatilag fájdalommentes. Érzéstelenítő cseppeket kap a szem érzéstelenítésére. A műtét során enyhe nyomást érezhet a szem körül, de ez teljesen normális és nem fájdalmas. A műtét után néhány óráig furcsa érzése jelentkezhet a szemében.

  • A lézeres szemműtét hatásai rendszerint tartósak, de ha a jövőben változik az állapota, esetlegesen szemüveget vagy kontaktlencsét kell hordania, vagy érdemes megfontolnia egy javító műtét elvégzését.

Gyakran ismételt kérdések a SMILE-ról

  • A SMILE technológiát rövidlátás (myopia) és asztigmia, valamint a kettő kombinációjának korrekciójára fejlesztették, de jelenleg nem alkalmas a távollátás (hyperopia) kezelésére.

    A refrakciós hiba jellege és mértéke, valamint a szaruhártya görbülete és vastagsága ugyancsak szerepet játszanak.

    A foglalkozása és a hobbijai is fontosak. Ha Ön gyakran végez fárasztó, ütközésekkel járó (kontakt) sporttevékenységet, orvosa javasolhatja Önnek a SMILE kezelést.

    A többi lézeres látásjavító módszerhez hasonlóan először átfogó szemvizsgálatot kell végezni, így határozható meg, hogy Ön megfelelő jelölt-e.

    Orvosával együtt tudják kiválasztani az Ön igényeinek leginkább megfelelő opciót.

  • A PRK/LASEK eljárások esetén hosszabb a gyógyulási idő és a végső stabil látás eléréséig előfordulhat némi kényelmetlenség. A látásélesség stabilizálódása ugyancsak több időt vesz igénybe.

  • A gyógyulási folyamat minden páciens esetében más. A legtöbb esetben a látásélesség már a műtét után egy vagy két nappal is nagyon jó és egy héten belül stabilizálódik. A páciensek többsége már a kezelés után néhány nappal képes vezetni, dolgozni, sportolni szemüveg vagy kontaktlencse használata nélkül.

  • A SMILE a lézeres látásjavítás legújabb vívmánya, ami 2011-től érhető el. A technológia a refrakciós lézeres szemműtétek területén aktív egészségügyi kereskedelmi szövetségek által ismert és elismert.

    A SMILE népszerűsége folyamatosan nő és segítségével már közel 1800 sebész kezelt összesen több mint 2,5 millió szemet.

  • A femtoszekundumos lézertechnológia klinikailag bevizsgált, melyet a Femto-LASIK módszer mellett a szaruhártyaműtéteknél is használnak. A SMILE a legújabb fejlesztés, ami ezt a lézertechnológiát alkalmazza.

    Már 2007 óta használják kontrollált klinikai vizsgálatok során, kereskedelmi forgalomban pedig 2011 óta elérhető. Az első SMILE pácienseket a műtét után tíz éven át vizsgálták. Világszerte már több mint 70 országban használják.

Gyakran ismételt kérdések a LASIK-ról

  • A Femto-LASIK és a klasszikus LASIK módszer közti fő különbség a lebeny szaruhártyában történő létrehozásának a módja. A Femto-LASIK eljárás során a lebeny vágásához lézert használnak. A klasszikus módszernél a sebész a szaruhártyát egy mikrokeratom (mechanikus eszköz) segítségével nyitja fel.

    A lézer a mechanikus eszközzel végzett manuális módszerrel szemben a lebeny precízebb és jobban kiszámítható vágását teszi lehetővé. Ennek ellenére a szemsebészeknek nincs egyöntetű véleménye arról, hogy az egyik módszer klinikailag kedvezőbb hatású lenne a másiknál. A két eljárás közti döntésre mindig a páciens állapota és az orvos preferenciái alapján kerül sor.

  • Senkinek nem lesz 20/20 látása a LASIK műtét elvégzése után. A LASIK eljárásról 2009-ben készített globális felmérés alapján azonban az 1995 és 2003 között vizsgált LASIK-páciensek több mint 95%-a elégedett volt a műtét eredményével.

  • A PRK/LASEK jellemzően nem javasolt súlyos rövidlátás gyógyítására, a SMILE pedig nem alkalmazható távollátás esetén.

    A legjobb, ha megvitatja a lehetőségeit egy szakorvossal és úgy keresi meg az Ön egyedi igényeire szabott ideális megoldást.

  • Az eljárás általában 30 percig tart, és egy vagy két nap elteltével visszatérhet napi tevékenységeihez.

    A gyógyulás ideje eltér a páciensek között, de a lebeny néhány nap leforgása alatt stabilizálódik. A látása még több hónapig ingadozhat a műtét után.

    Az orvosok a gyógyulás ellenőrzése érdekében általában előírnak egy kontrollvizsgálatot a műtétet követő napon, majd egy hónap elteltével.

Gyakran ismételt kérdések a PRK/LASEK-ról

  • A fenti két lézeres szemműtét között két alapvető különbség van.

    A LASEK esetében a szaruhártya belső rétegeit éri sugárzás. Az orvos alkoholos oldatot használ az epithelium fellazítására, amelyet átmenetileg félretol. Ezután excimerlézert alkalmaz, egy szemműtéteknél használatos ultraibolya lézert, amely a szaruhártyaszövetet lemetszéssel távolítja el. A LASEK során erre a szaruhártya legfelső rétegében kerül sor.

    A LASIK esetén a lebenyt egy mechanikai eszközzel vagy lézerrel metszik le, a műtét során visszahajtják, majd a műtét befejezése után visszamozgatják az eredeti helyére. A LASIK esetén a levágott szaruhártyaszövet rétege a stromában található, a szaruhártya egyik alsóbb rétegében.

    A másik különbség a gyógyulási idő és a páciens által tapasztalt tünetek. A LASIK-pácienseknél a gyógyulás időtartama jellemzően rövidebb és kevesebb kényelmetlenséggel jár.

  • Az Önnek leginkább megfelelő műtéti eljárás függ a gyógyszereitől és egyéb fennálló betegségeitől – ilyen pl. a szárazszem-szindróma. Ha Ön nem alkalmas a LASIK eljárásra, a PRK/LASEK vagy a SMILE is lehetséges megoldás lehet. Mindkét eljárás alkamazható vékony szaruhártyával rendelkező vagy súlyos rövidlátásban szenvedő személyeknél. Jelöltek lehetnek még, akiknél magas a lebenykomplikációk kockázata (pl. bizonyos megterhelő vagy ütközéssel járó foglalkozások, sportok vagy szabadidős tevékenységek). Szemorvosa tudja meghatározni a legjobb lézeres műtéti eljárást az Ön egyedi esetében.


Ossza meg ezt a cikket!