Alakítással összefüggő anyaghibák gyors azonosítása a szerszámpróba során
A kihívás
Az alkatrész helyes alakjának és méretbeli következetességének ellenőrzése mellett a szerszámpróba során biztosítani kell, hogy az alakítás során ne keletkezzenek anyaghibák az alkatrészben. Az alakítási folyamat során az anyag egyes részein túlzott nyúlás vagy anyagvastagság-csökkenés következhet be. Ilyen esetben a legyártott alkatrész súlyosan meggyengül és fennáll a törés lehetőséget. Ezek az anyaghibák szabad szemmel nem láthatóak.
A szerszámot a szerszámpróba során módosítani kell, hogy az alkatrész nyúlása és anyagvastagsága a tűréshatárokon belül maradjon. Ez például a gépparaméterek beállításával vagy a szerszámgeometria optimalizálásával érhető el.
A megoldás
Annak megállapításához, hogy egy alkatrészben vannak-e anyaghibák, meg kell vizsgálni az anyag alakítás során tanúsított viselkedését. Ebben segít az ARGUS rendszer. A megfelelő mérőkamera segítségével a teljes felület alakjának változásai 3D-ben letapogathatók. Ehhez csupán néhány mérési képet kell készíteni az alkatrészről. Ezekből a 3D-s adatokból kiszámíthatók az alkatrész teljes felületének nyúlási értékei.
Az alakítási határdiagram (FLD) úgy kapjuk, hogy az eredményeket összevetjük az alakítási határgörbével (FLC). Az FLD feltárja az alkatrész azon területeit, ahol a gépparamétereket, például a kenést, az érintkezési nyomást és a munkadarab pozicionálását módosítani kell. Az is kiderül, hol és hogyan kell átdolgozni a szerszámgeometriát.