
Anyagtulajdonságok meghatározása anyagkártyák készítéséhez
A kihívás
A szimulációk fontosak az új termék fejlesztésében. A termék alakjának kialakítását és tervezését, valamint a szükséges szerszámokat és az alakítási folyamatokat először számítógépen szimulálják és optimalizálják. Ezek a szimulációk, valamint a termékek és alakítási folyamatok optimalizálása a lehető legrealisztikusabb eredményeket nyújtja. Ehhez ismerni kell a szimuláció során alakítandó konkrét anyag tulajdonságait. Ezek a tulajdonságok leírják, hogyan viselkedik az anyag az alakítás során.
Az anyagtulajdonságokat a megfelelő vizsgálati módszerekkel, például Nakajima-, tágító- vagy szakítóvizsgálatokkal határozzák meg. A tesztek eredményeit anyagkártyákon dokumentálják.
A megoldás
Az ARAMIS rendszer segít a megfelelő jellemzők meghatározásában. A mérnök optikailag, 3D-ben határozza meg az anyagminta teljes felületén a tesztek során bekövetkezett alakváltozásokat. Ily módon olyan fontos anyagtulajdonságok, mint az ISO 12004 szerinti alakítási határgörbe (FLC) vagy az ISO 16808 szerinti kéttengelyű folyási görbe, azonosíthatók.
Az ilyen információkat tartalmazó anyagkártya megbízható bemeneti paramétereket biztosít a szimulációs számításokhoz. Az anyagkártyák a következőket garantálják:
1. Az alkatrészt úgy tervezték, hogy az garantálja az alkatrész szükséges biztonságát.
2. A kialakítás alkatrész-kompatibilis.
3. A szimulációk reális eredményeket szolgáltatnak.
Összefoglalás: Így a fejlesztési idő és a tesztfuttatások száma jelentősen csökken.