A Bosch összeköti a mérőlaboratóriumot a gyártással

2020 óta a mérőgépek mérési adatait a ZEISS PiWeb, egy jegyzőkönyvkészítő és statisztikai szoftver segítségével továbbítják a Bosch kormányanyákat készítő schwäbisch gmündi gyárába. Ez növelte az adatok átláthatóságát, és segített a gépkezelőknek optimalizálni a gyártási folyamatot. Az optimalizálás döntő tényezője az a tény, hogy a szoftver a folyamat szempontjából fontos minden egyes mérési jellemzőre korrekciós értéket javasol.

A Bosch gépkezelői a ZEISS PiWeb korrekciós értékeivel optimalizálják a termelést

Daniel Hübscher, a technológiai fejlesztés munkatársa visz be minden mérőprogramot a vizsgálatba

A Bosch gépkezelői a ZEISS PiWeb korrekciós értékeivel optimalizálják a termelést

Andreas Tisljar és Sebastian Schniepp, a Bosch gyártástervezői már régóta dolgoztak az ötleten – nevezetesen azon, hogy a mérési adatok használatát megkönnyítsék a 35 gépkezelő számára, akik a schwäbisch gmündi kormányanyagyártásban dolgoznak. Ha ugyanis a gépkezelők egy tendenciát akartak azonosítani a gyártásban, korábban elő kellett venniük az utolsó jegyzőkönyveket egy mappából, és oldalanként össze kellett hasonlítaniuk azokat. „Ez a normál ügymenetben lehetetlen” – mondja Tisljar.

Tekintettel a betartandó tűrésekre, amelyek időközben „egy Ebola-vírus mérete körül mozognak”, ahogyan Daniel Hübscher, a Bosch technológia-fejlesztési részlegének munkatársa szereti ezt leírni, a schwäbisch gmündi folyamatok stabilitása nagyban függött az egyes alkalmazottak tapasztalatától, és attól, hogy éppen jó vagy rossz napjuk volt-e.

A ZEISS PiWeb előnyei

A mérési naplók közvetlenül a megmunkálóközponton nyithatók meg

A ZEISS PiWeb előnyei

Ezért olyan megoldást kerestek, amely a gépkezelők számára a mérési értékek elemzését és grafikus megjelenítését is lehetővé teszi. „Amit szerettünk volna, azt csak a ZEISS PiWeb segítségével lehetett megvalósítani” – mondja Schniepp. Ahhoz, hogy meggyőzzék a felsővezetést a szoftverbe való beruházásról, a gyártástervezők azt jósolták, hogy a mérőgépek kihasználtsága legalább 1%-kal növelhető. Mint kiderült, „túlságosan szerények voltunk” – folytatja Schniepp. Bár nem indult külön projekt konkrét számadatok gyűjtésére, „azt látjuk, hogy a gépek kihasználtsága nagyobb és kevesebb a selejt” – hangsúlyozza Tisljar. „A gyártás nyugodtabban folyik, és a gyártási folyamat stabilabbá vált, különösen a tapasztalatlan gépkezelők esetében” – teszi hozzá Schniepp.

Korrekciós értékek zárt hurokhoz

Korrekciós értékek zárt hurokhoz

Ez annak is köszönhető, hogy a ZEISS PiWeb kiszámítja a korrekciós értékeket. Ezek az értékek jelzik, hogy az alkatrész megmunkálását mennyivel kell korrigálni a célérték eléréséhez. „Azzal, hogy ezeket a korrekciós értékeket megadjuk, sok számítási munkát takarítunk meg a gépkezelőknek, és csökkentjük a hibaforrásokat is” – hangsúlyozza a gyártástervező. Ez különösen akkor igaz, ha egy mérési jellemző szempontjából több megmunkálási lépés is mérvadó.

A schwäbisch gmündi gépkezelők ezeket a korrekciós értékeket úgy kapják meg, hogy a megfelelő jegyzőkönyvet megnyitják azokon a gépeken, amelyekkel dolgoznak. A tapasztalataik alapján maguk döntötték el, hogy ezeket az értékeket 1:1-ben átadják-e vagy sem. És mivel az adatok gépvezérlésbe történő kézi átvitele során hamar előfordulhatnak hibák, a jövőben a terv az, hogy a korrekciós értékek közvetlenül a megmunkálóközpontok kijelzőjén jelennek majd meg. De még ekkor is a gépkezelők döntik el, hogy melyik értékeket veszik át. „Ők felelősek a megmunkálás eredményéért, és ezt a felelősséget meg kell tartaniuk” – hangsúlyozza Schniepp és Tisljar.

A zárt hurok kialakításában rejlő hatalmas lehetőségeknek máris híre ment a Bosch schwäbisch gmündi gyárában. „Voltak itt lelkes kollégáink a fogaslécgyártásból, akik ugyanezt akarják csinálni” – mondja elégedetten Schniepp, Hübscher és Tisljar.

Sebastian Schniepp és Daniel Hübscher meggyőzte más osztályok kollégáit is, hogy használják a ZEISS PiWeb zárt hurkú megoldást

Sebastian Schniepp és Daniel Hübscher meggyőzte más osztályok kollégáit is, hogy használják a ZEISS PiWeb zárt hurkú megoldást

A ZEISS PiWeb használata óta a termelés nyugodtabban folyik, és a gyártási folyamat stabilabbá vált, különösen a tapasztalatlan gépkezelők esetében.

Sebastian Schniepp Gyártástervező a Robert Bosch Automotive Steering GmbH-nál
ZEISS PiWeb
ZEISS PiWeb

A ZEISS PiWeb-ről

A ZEISS PiWeb olyan jegyzőkönyvkészítő szoftver, amely a bonyolult módon gyűjtött mérési adatokat érthető eredményekké alakítja. A mérési adatok diagramok és statisztikai elemzések formájában, valamint a CAD-modellek színezett eltéréseinek megjelenítésével is szemléltethetők. További előny: A különböző alkatrészek és mérőeszközök mérési adatai könnyen és gyorsan összefoglalhatók egyetlen dokumentumban. A ZEISS PiWeb továbbá olyan korrekciós értékeket számít, amelyek támogatják a gépkezelőket a szükséges névleges értékek elérésében. A vállalatspecifikus jegyzőkönyvek létrehozásának lehetősége lehetővé teszi a gyártási folyamat optimális nyomon követését. A ZEISS PiWeb skálázható. Lehetővé teszi a ZEISS PiWeb adatbázissal támogatott verzióit használó vállalatok számára, hogy hatékonyan szervezzék az Ipar 4.0 folyamatokból származó információáramlást, és így fokozatot váltsanak digitalizációs erőfeszítéseikben.

A Robert Bosch Automotive Steering GmbH-ról

A Robert Bosch Automotive Steering GmbH a vezetési rendszerek világelső gyártója. A németországi Schwäbisch Gmündben található a gyár és az Automotive Steering üzletág központja. Körülbelül 4000 ember dolgozik itt. Autóalkatrészeket gyártanak személygépkocsikhoz és haszongépjárművekhez. A személygépkocsikhoz szánt Servolectric (EPSapa és EPSdp típusú) elektromos kormányrendszer mellett a schwäbisch gmündi gyárban készül az RB-Servocom®, amely egy kompakt golyósanyás hidraulikus szervokormányrendszer tehergépkocsik és buszok számára.


Ossza meg ezt az oldalt