ZEISS DiamondScan használat közben

A Sandvik Coromant a ZEISS gyémánttapintójának köszönhetően végre hibamentes mérési eredményeket kap, és még nagyobb költséghatékonyságot ér el.

Túl szép ahhoz, hogy igaz legyen: a kelet-németországi Schmalkalden városában lévő Sandvik Coromant telephelyén a lefejtőmarók taktilis méréséből származó mérési értékek annyira jók voltak, hogy az egyik gépészmérnök kolléga hibakeresésbe kezdett. A hibakeresés eredményeként kiderült a probléma: a kemény lapkák minden rubintapintót tönkretettek. Jelenleg a vállalat minőségellenőrei olyan tapintót használnak, amely még négy év után sem mutat kopásra utaló jeleket.

A szerszámgyártóként működő Sandvik Coromant tömör gyémánttapintóval végzi méréseit

Mario Peter egy CoroMill 176 lefejtőmarót ellenőriz

Mario Peter egy CoroMill 176 lefejtőmarót ellenőriz

A kihívás: Hibátlan mérési eredmények

Mario Peter, a Sandvik technológiai részlegén dolgozó gépészmérnök egyre gyanakvóbbá vált, amikor egy CoroMill 177-es lefejtőmarót mért meg. „Valami nem volt rendjén”, emlékszik vissza a történtekre. Némi időbe telt, mire pontosan rájöttek, hogy mi is volt a gond, mivel akkoriban a marószerszám még fejlesztés alatt állt. Ráadásul a CoroMill lefejtőmarói egyedi egységek, és a lapkák mérési értékei minden egyes szerszám esetében eltérőek. De még az ismert hibákkal rendelkező alkatrészek esetében is gyanúsan jók voltak az eredmények, és ez motiválta a gépészmérnököt a hiba megkeresésére. Hosszas tesztelés után nyilvánvalóvá vált, hogy a marószerszámok kemény élei hornyokat hoztak létre a rubinvégű tapintón. Szabad szemmel ugyan láthatatlanok maradtak, de befolyásolták a mérés pontosságát.

CoroMill 176 lefejtőmaró minőségellenőrzése.

CoroMill 176 lefejtőmaró minőségellenőrzése. A gyémánt tapintónak köszönhetően a lapkák éles élei nem károsítják a tapintót.

Megoldás: Gyémánt tapintók

Mario Peter a ZEISS Ipari Méréstechnikai részlegétől kapott egy javaslatot, amely megszüntette a hibás méréseket: a ZEISS egyik szakértője a gyémánt tapintó kipróbálását javasolta. Az 1000 eurós ár miatt Peter eleinte habozott – a tapintónak ugyanis elég sok ideig ki kell tartania a beruházás megtérülése érdekében. A rubinvégű tapintókat havonta kellett cserélni, de csak 39 euróba kerültek. „A csere bőven megérte”, mondja Peter. A ZEISS MMZ-T gépen használt tömör gyémánt tapintó már négyéves, és még mindig nem látható rajta kopás annak ellenére, hogy ugyanannyit használják , mint a rubinvégű tapintót.

„Egészen biztosan gyémántbevonatú tapintókat fogunk használni a jövőben.”

Mario Peter A technológiai részlegen dolgozó gépészmérnök
Gyémánt tapintó egy CoroMill 177 lefejtőmaró forgácsoló élén

Gyémánt tapintó egy CoroMill 177 lefejtőmaró forgácsoló élén

Előny: Kimagasló minőség

A szigorú minőségi követelményeknek köszönhetően az ügyfelek a DIN 8 és a DIN 9 szabványoknak megfelelő minőségű fogaskerekeket gyárthatnak a Sandvik Coromant lefejtőmaróival. A vállalat ügyfeleinek B osztályú minőség szükséges, amely a lefejtőmarótól függően 2 mikrométernyi tűréshatárt jelent egy gépkocsi sebességváltója, és több mint 10 mikrométernyi tűréshatárt a nagy szélturbinák fogaskerekei esetében. Nagyon sok mérési érték azonban nemcsak a B osztályú követelményeknek felel meg, hanem az A vagy akár az AA osztályúaknak is. „Ez az eredmény a gyémánt tapintó használatának eredménye”, teszi hozzá Peter.

A Sandvik Coromant bemutatása

A Sandvik Coromant világelső a fémiparban a szerszámok és szerszámrendszerek szállítása, valamint a szaktudás biztosítása terén. A kutatásba és fejlesztésbe allokált jelentős beruházások révén a svéd vállalat egyedi innovációkat hoz létre, és az autógyártásban, a repülőgépgyártásban és az energetikai iparban dolgozó ügyfeleivel együttműködve új termelési szabványokat állít fel. A Sandvik Coromantnak világszerte 8000 alkalmazottja van, és 130 országban van jelen. A Sandvik megmunkálási megoldásaival foglalkozó részlegének tagjaként a Sandvik Coromant a Sandvik Csoporthoz tartozik. A vállalat a türingiai Schmalkaldenben lévő telephelye egy régi kelet-németországi szerszámgyár helyén működik, és jelenleg 250 alkalmazottat foglalkoztat.


Ossza meg ezt az oldalt