
Az MRB Guss 2D-s röntgenvizsgálattal biztosítja vasöntvényei minőségét
2020 decembere óta az MRB Guss GmbH Herzogenburg Bécs közelében a ZEISS BOSELLO MAX 450kV berendezéssel biztosítja vasöntvényei minőségét. Ez egy olyan befektetés, amely megtérül. Ezzel az eszközzel a vállalat nemcsak gyorsabban, hanem átfogóbban is képes garantálni a vasöntvények minőségét. Ezek az előnyök segítenek a cégnek a hatékonyabb termelésben és az új ügyfelek megnyerésében.

Aki egyszer öntőmesterré válik, mindig öntőmester marad. Ez áll az MRB Guss cégismertetőjében. A vasöntés iránti rajongásban nemcsak az MRB Guss két ügyvezetője, Markus Rosenthal és Ralf Bachus, hanem Michael Gundacker a minőségirányítási igazgató is osztozik. Meglátása szerint az olvasztási és öntési folyamatot elég stabilan kell tartani ahhoz, hogy a kívánt anyag és alkatrész megfelelő minőségben és versenyképes áron készüljön el. Emellett a vállalat tudatában van a környezetért viselt felelősségének. Szeretnék növelni öntvényeik energiahatékonyságát.

A roncsolásmentes belső nézetért
Gundacker szerint ez a cél fenntartható minőségbiztosítás nélkül nem érhető el. A homok (amellyel az öntvényt formázzák) és az olvadék elemzése mellett természetesen a vasöntvényeket is alaposan megvizsgálják. Ebben az iparágban gyakori, hogy mintadarabokat vágnak fel és elemeznek. Azt, hogy pontosan hol történik a vágás, egy szimulációs program határozza meg, amely megmutatja a porozitások, buborékok vagy zárványok valószínűségét.
„Ez a módszer azonban nem tudja biztosan megmondani, hogy vannak-e hibák az alkatrész más területein” – mondja a minőségügyi vezető. A legrosszabb esetben a hibák a megmunkálás során válnak nyilvánvalóvá, esetenként azután, hogy az alkatrész már az ügyfélnél van. Ez nem csak költség- és környezetvédelmi probléma. A vállalat hírneve is csorbul.
Ennek elkerülése érdekében a vállalat 2020 decembere óta röntgenberendezést használ Herzogenburgban. „Ez nagy előrelépés számunkra – az ügyfélszerzés szempontjából is” – magyarázza Gundacker. Úgy is mondhatjuk, hogy ez az ő aduásza, amivel megnyerheti a partit.
Az adatok segíthetnek elkerülni a hibákat, még mielőtt azok bekövetkeznének.
Egy készülék – sok előny
A ZEISS BOSELLO MAX 450kV röntgenberendezést különösen a kezdeti mesterminta ellenőrzésére és a szúrópróbaszerű minták vizsgálatára használják. Csak egy, a légiközlekedési ágazatban érdekelt ügyfél akarja az összes alkatrészt röntgenezni vele.
És bár a gép még meglehetősen új, az előnyei már most világosan megmutatkoznak. Lerövidült például a sorozatgyártás indítási ideje. Ez nem csak az ügyfelek számára jó hír, mivel gyorsabban kapják meg az alkatrészeket. A termelés is jövedelmezőbbé válik. A termelést is jövedelmezőbbé teszi.
És mivel az átfogó röntgeneredmények lehetővé teszik előírt/tényleges értékek részletes összehasonlítást a szimulációval, az alkatrészek minősége folyamatosan javul. Közvetett módon a röntgensugaras adatok a CAD-modellek tervezéséhez és öntvények optimalizálásához is hozzáadott értéket képviselnek. „Segíthetnek megelőzni a hibákat, mielőtt azok bekövetkeznének.”
Gundacker szerint azonban a legfeltűnőbb előny az, hogy a vállalat gyorsabban tud reagálni a roncsolásmentes és átfogó ellenőrzésnek köszönhetően. Ha a megfelelő helyeken hibákat észlelnek, a személyzet azonnal ki tudja válogatni az érintett alkatrészeket. Mivel a rossz alkatrészeket ezután már nem dolgozzák fel, a vállalkozás nyereségesebben és fenntarthatóbban működik.

Kemény kiválasztási folyamat
Bár az MRB Guss már használ mérőeszközöket a ZEISS-től, és rendkívül elégedett a kapott támogatással, egy több százezer euróba kerülő röntgenkészülék megvásárlásának eldöntése nem volt könnyű.
Az MRB Guss ezért különböző gyártóktól kért ajánlatokat. Mindegyik vállalat kapott tipikus alkatrészeket, és arra kérték őket, hogy készítsenek róluk megvalósíthatósági jelentést. Ez már elválasztja az ocsút a búzától. Nem minden gyártó tudott nagy felbontást felmutatni az öntvények, például egy 600 mm-es kipufogócső esetében.
A teljesítmény és a támogatás mellett egy másik tényező is a ZEISS mellett szólt: a gép mérete. A 14-16 tonnás ZEISS gép súlya feleakkora, mint más, azonos teljesítményű röntgenberendezéseké. A kialakítás megmagyarázza, hogy a ZEISS készülék miért lehet ilyen kompakt, miközben a kezelő számára biztosítja a szükséges sugárvédelmet.
Bár egy kisebb teljesítményű készülék is elegendő lett volna az MRB Guss meglévő termékportfóliójába tartozó öntvények többségének röntgenvizsgálatához, a vezetőség a 450 kV-os készülék mellett döntött. Ennek eredményeként a készülék akár 50 mm-es fémeket is képes röntgenezni. Gundacker ezért meg van győződve arról, hogy a ZEISS készülék megvásárlása egy „jövőbe mutató döntés volt, amely megtérül az MRB Guss számára”.