Fröccsöntött alkatrészek vetemedése

A fröccsöntött műanyag alkatrészek a gyártás után gyakran eltérnek a kívánt formától, és nem felelnek meg az eredeti rajznak. A vetemedés és a zsugorodás meglehetősen gyakori, ami a forma- és szerszámkészítőkre sok feladatot ró a termékfejlesztés során. A probléma a méréstechnikusok számára is kihívást jelent. Hogyan lehet megfelelően megítélni a vetemedést az alkatrész kiértékelése során anélkül, hogy felesleges selejtet termelnének?

A fröccsöntés lehetővé teszi, hogy a geometriailag összetett műanyag alkatrészek költséghatékonyan, egyetlen munkafolyamatban készüljenek. A műanyag alkatrészek azonban a gyártás után gyakran vetemednek az anyag és a folyamat paraméterei miatt. A szerszámbeállítások munkaigényesek és költségesek, gyakran több korrekciós kört igényelnek a kívánt alkatrészforma megközelítéséhez.

Folyamat- és anyagparaméterek módosítása

Az olyan szerszámparaméterek, mint az elosztócsatorna-rendszer, a hűtés és a kilökő rendszer, valamint a gépi paraméterek, például aaz injekciós nyomás, a tartási nyomás, a tartási és hűtési idő, pozitívan befolyásolhatják a vetemedés és a zsugorodás mértékét. A vetemedés azonban nem rontja automatikusan az alkatrész működését, ezért azt külön kell megítélni. Valóban befolyásolja a vetemedés a működést, és milyen szerszámbeállításra van szükség?

Az alkatrészek reális mérése

A méréstechnikában a befogókészülékeket arra használják, hogy a merev műanyag alkatrészt a mérési eljáráshoz mechanikailag túlhatározott vizsgálati szituációba helyezzék. A befogókészülék az alkatrész szerelt állapotát szimulálja. Így a mérés során a vetemedés kompenzálható, és így érdemi eredményeket kaphatunk.

Mechanikus befogókészülék használata esetén azonban a vizsgálati eredmény nem mindig megbízható, így ugyanaz a mérési eljárás különböző eredményt adhat (a mérési érték szórása). Ha viszont az alkatrészt mérőbefogó nélkül mérik meg, a méretek a tűréshatáron kívül esnek, vagy egyáltalán nem mérhetők, és a műanyag alkatrészt selejtként kidobják.

Míg az optikai méréstechnikában nagyon gyakran használnak befogókészülékeket, a komputertomográfiás rendszerekben történő alkatrészmérésnél azok egyáltalán nem használhatók. A fém befogókészülékek akadályoznák a mérési adatok kinyerését.

Egy mérés, két eredmény

A De-Warp alkalmazás nagy teljesítményű algoritmusok segítségével kompenzálja a vetemedést. A szoftverben mechanikus befogási pontok helyett virtuális befogási pontok is meghatározhatók. Ez azt jelenti, hogy az alkatrészt eredeti állapotában, befogás nélkül mérik meg, majd a szoftverben néhány kattintással generálják a befogott állapot mérési eredményét. Mindenféle befogókészülék nélkül! Egyetlen mérési eredménnyel egyszerre több választ is kaphat: Mekkora a tényleges vetemedés? Ki lehet-e egyenlíteni mechanikusan a vetemedést a beépítés vagy összeszerelés során? Működőképes-e az alkatrész a vetemedés ellenére? A De-Warp ingyenes alkalmazásként elérhető a ZEISS INSPECT Optical 3D és a ZEISS INSPECT X-Ray szoftverlicenc termékekhez.

Hogyan működik a De-Warp?

Az innovatív technológia a speciálisan kifejlesztett Voxelizerre épül. Az alakváltozási modellek kiszámítása az alkatrészre virtuális erőt alkalmazva, több befogási pont meghatározásával történik. Így az alkatrész egyetlen kattintással a befogott állapotba kerül. A CAD-modellel való teljes térbeli összehasonlítás során a mérési eredmény könnyen átváltható a két állapot között (nem befogott/befogott).
  • A De-Warp 3D szkenneléssel

  • A De-Warp CT-vel

  • Használja a De-Warp alkalmazást a ZEISS INSPECT Optical 3D szoftverben, és mérje meg alkatrészeit befogás nélkül. ***Kérjük, vegye figyelembe, hogy szoftverünk neve mostantól ZEISS INSPECT***
    A De-Warp 3D szkenneléssel
  • A De-Warp ingyenes alkalmazásként elérhető a ZEISS INSPECT X-Ray szoftverhez, és segít a vetemedés helyes értékelésében. ***Kérjük, vegye figyelembe, hogy szoftverünk neve mostantól ZEISS INSPECT***
    A De-Warp CT-vel
Műanyag alkatrészek vetemedésének virtuális kompenzálása
Műanyag alkatrészek vetemedésének virtuális kompenzálása

Műanyag alkatrészek vetemedésének virtuális kompenzálása

A De-Warp segítségével az alkatrészeket virtuálisan befogott állapotban mérheti, így időt és költségeket takaríthat meg.

  • Nincs szükség befogókészülékre
  • Csökkenti a selejtet
  • Helyesen értékeli ki az alkatrészeket