
Öntés
Minőségbiztosítás az öntési folyamatokban3D-s méréstechnika homokformákba öntéshez, présöntéshez és viaszmintás öntéshez
Mérőrendszereket használnak a homokformába öntés, a présöntés és a viaszmintás öntés folyamataiban, hogy garantálják a következetes minőségbiztosítást: a szimulációs validálástól a szerszámpróba és az elsőtermék-vizsgálat felgyorsításán át egészen a gyártásellenőrzésig és a CNC-megmunkálásig. A ZEISS rendszerek lehetővé teszik a tervezési adatokon alapuló vizsgálattervezést. A mintakészítésben és öntőforma-készítésben lehetséges az öntőformák, szerszámok és modellek célzott korrekciója, valamint az öntőformafelek, magok és csúszkák illeszkedésének vizsgálata. A próba során az öntött alkatrészek alakját és méreteit ellenőrzik: az alkatrész-geometriát, az anyagvastagságot, a zsugorodást és a vetemedést. A gyártás minőség-ellenőrzése érdekében minden mérési és vizsgálati folyamat automatizálva van.
Alkatrésztervezés (CAD / PMI)
Ha az alkatrész CAD-modellje már a tervezés során rendelkezik vizsgálati jellemzőkkel, a 3D-s méréstervezés és vizsgálat egy rajzmentes folyamat során, közvetlenül a PMI-adatkészleten végezhető el. Továbbá az érintésmentes ATOS rendszer által rögzített teljes mérési mezőre kiterjedő geometria lehetővé teszi az alkatrész- és szerszámgeometriák visszatáplálását és igazítását a meglévő CAD-adatokba, ha szerszámkorrekcióra van szükség (fejlett CAD-modellezés). A kapott 3D-s mérési adatok egyben tervezési adatok létrehozására is szolgálnak a visszamodellezés területén.

Szimuláció és validálás (CAE)
A szimulációk az öntött alkatrész öntőszerszám-töltésének, öntőcsatornájának, utónyomásának, hőmérséklet-szabályozásának és töltési idejének kiszámítására és megjelenítésére szolgálnak. A cél a hibák megelőzése, valamint az anyagfelhasználás, a ciklusidő és a gépméret optimalizálása a folyamatparaméterek és az anyag viselkedésének ARAMIS rendszerrel történő előrejelzésével az anyagvizsgálat során. A valós alkatrész-geometria az ATOS rendszerrel mérhető, és numerikusan összehasonlítható a szimulált adatokkal a szimulációs modell optimalizálása és validálása céljából.

Szerszámkészítés
A 3D-s digitalizálás időt és költséget takarít meg az öntőforma-készítés és karbantartás során. Az egyes gyártási lépések korai szakaszban történő ellenőrzésével a présöntött szerszámok és elektródák, a viaszminták és kerámiamagok szerszámainak, valamint a homokmag-magszekrények CNC-vel történő megmunkálása során a névleges és a valós adatok összehasonlítása csökkenti az ismétlési ciklusokat, különösen több üreg esetén. A próbáknál az ATOS rendszer 3D-s adatokat kínál, amelyekkel a szerszámkorrekció területét célozza.

Mintakészítés
A viasz- és haböntőminták, viaszszerelvények, mintalapok és berendezések szisztematikus alak- és méretellenőrzése biztosítja és felgyorsítja a szerszámgyártást, valamint az öntési folyamatok későbbi folyamatlépéseit. A marási eredményeket a korai szakaszban az ATOS rendszerrel ellenőrizve a mintalapokban és a mintázóberendezésekben található esetleges hibák azonosíthatók és kiküszöbölhetők.

Öntőforma-készítés / magkészítés
A folyamat minőségét a például homokból vagy kerámiából készült öntőformák és magok mérése biztosítja. Az öntőformák és magok ATOS-rendszerből származó mérési adatai lehetővé teszik az öntőformafelek és magok virtuális összeszerelési elemzését, amely az elválasztó felületek eltolásának, az öntőformafelek illeszkedésének és formájának, valamint a magok hézagának vizsgálatára szolgál. Viaszmintás öntésnél a kerámia öntőforma falvastagsága megvizsgálható, hogy megbecsüljük a minőségét és a sorják kialakulását.

Elsőtermék-vizsgálat / sorozatvizsgálat
Az elsőtermék-vizsgálat elvégezhető a CAD-modell vagy a PMI-adatkészlet és a koordináta-mérőgépes vizsgálat alapján, olyan jellemzőkkel, mint a geometriai méretezés és tűrésezés. Az ATOS rendszerekkel végzett teljes mérési mezőre kiterjedő 3D-s vizsgálat az alkatrész egyetlen területét sem hagyja ki az ellenőrzésből. A sorozatgyártás során végzett minőség-ellenőrzésnél az automatizált, gyártáshoz kapcsolódó és mobil mérőcellák, mint például a ScanBox, csökkentik a selejtet és az utómunkára fordított időt. Az alkatrészeket nem kell távoli mérőszobákba szállítani.

CNC-megmunkálás / adaptív megmunkálás
Visszavetítési funkciójával az ATOS 3D-s érzékelő az olyan jellemzőket, mint az izovonalak és a lyukasztási jelek, közvetlenül a szoftverből a valós alkatrészre vetíti. Ennek eredményeképpen a nehéz öntött nyersdarabok hagyományos jelölésére már nincs szükség. Hatékony alkatrész-igazítás érhető el a CNC-megmunkáláshoz. Ezen túlmenően a 3D-s mérési adatok adják az adaptív gyártási folyamatok, például az adaptív megmunkálás alapját.