
White Paper
Geometriai méretezés és tűrésezés (GD&T)Növelje a minőséget és csökkentse a költségeket
A mai modern megmunkálógépek kimagasló pontosságot képesek elérni. Ennek ellenére a gyártás során így is fellépnek alak- és mérethibák. Az ebből eredő minőségromlás és költségnövekedés korlátozása érdekében a gyártók és a méréstechnikusok különböző típusú tűrésekkel dolgoznak A tűrések határozzák meg, hogy a névleges értéktől milyen eltérések fogadhatóak el– és mikor tekinthető egy alkatrész „nem OK”-nak (NOK), és így javítás hiányában használhatatlannak.
A GD&T előnyei
Az alkatrészek tervezésében a geometriai méretezés és tűrésezés (GD&T) fontos szerepet játszik. A GD&T segítségével pontosan meghatározható az alkatrész megengedett geometriai eltéréseinek típusa és formája. A hagyományos tűrésezéssel szemben a GD&T-t használó geometriai követelményrendszer számos előnnyel jár:
- Egyszerűsített gyártás és alkatrészvizsgálat
- Megfelelő ismételhetőség
- A tűrések kombinálásának lehetősége
- Nagyobb tűrésmező a kerek és hengeres elemeknél
- Nincs tűréshalmozódás a láncméretezés révén
- Összetett, szabadformájú alkatrészekhez használható
- Alkatrészvizsgálat termék- és gyártási információk segítségével (PMI/FTA)
A GD&T megjelenítése
A GD&T rajzokon való ábrázolására nemzetközi szimbólumnyelvet dolgoztak ki. Ezeket áttekinthető posztereken gyűjtöttük össze.
Töltse le a White Papert és a posztereket
White Paper-ünkben többet megtudhat az alak- és helyzettűrések előnyeiről, és részletes gyakorlati példákat kaphat. Posztereink jó áttekintést nyújtanak a tűrések vizuális ábrázolásáról.
A GD&T értelmezése
Mind aGD&T, mind a tűrésellenőrzés mérési eredményei tiszta számértékek formájában jelennek meg. E számok értelmezése és konkrét korrekciós intézkedésekre való átváltása azonban kihívást jelent. A GD&T legkönnyebben olyan szoftverrel vizsgálható, amely színkódokkal jelöli a névleges és tényleges értékeket, és vektorokat használ az eltérések ábrázolására.
GD&T szabványok
A GD&T meghatározására és értelmezésére vonatkozó szabályokat, szimbólumokat, definíciókat, követelményeket, alapértelmezett értékeket és ajánlott módszereket szabványrendszerekben írják elő, bár csak kettő terjedt el és használatos világszinten:
ISO GPS (geometriai termékspecifikáció), amelyet a Nemzetközi Szabványügyi Szervezet hozott létre
ASME Y14.5, amelyet az Amerikai Gépészmérnökök Társasága hozott létre
A White Paperben többet megtudhat a szabványok közötti hasonlóságokról és különbségekről.