
A Coko-Werk GmbH & Co. KG nagy hagyományokkal rendelkezik a műanyag fröccsöntés területén. Az 1926-ban alapított Coko története egy egyedülálló termékkel – a törhetetlen celluloidfésűvel – indult. Ma a fröccsöntő vállalat a műszaki műanyag cikkek rendszerszállítójaként tekint magára, és a nagyméretű alkatrészekre szakosodott. A vállalat a németországi Bad Salzuflenben található fejlesztési és innovációs telephelyén az ATOS ScanBox 6235 optikai 3D mérőgépet használja a gyártási folyamat hatékony minőség-ellenőrzéséhez.

A nagy és sötét alkatrészek, például a sárvédők digitalizálása a ScanBox-ban történik egy ATOS 5X érzékelő segítségével.
Az optikai 3D-s méréstechnika csökkenti az indítási időt, és biztosítja a minőséget
Az autóipar a bad salzufleni alaptevékenység részét képezi. Az olyan alkatrészeket, mint a haszongépjárművek sárvédői, egy 2400 tonnás záróerejű gépen gyártják. A Coko sokféle fényszóróházat is készít OEM gyártók számára. Szakemberei a ZEISS optikai 3D-s méréstechnikai rendszereinek előnyeit élvezik e kihívások kezelése során. A teljes mezőt lefedő mérési eredmények garantálják a gyorsabb elsőtermék-vizsgálatot és a célzott szerszámkorrekciót, ezáltal csökkentve a gyártási átfutási időt.
„2020 óta használjuk a ScanBox-ot a hatékony minőség-ellenőrzéshez a gyártási folyamatainkban” – mondja Andre Gromann, a Coko méréstechnikai vezetője. Az optikai 3D-s mérőgép nagy pontosságú 3D-s ipari szkennerekkel van felszerelve, amelyek két munkaterületen érintésmentes szkenneléssel vizsgálják az alkatrészek teljes felületi geometriáját.

Az Andre Gromann által a ScanBox-ban kifejlesztett befogókészülék-koncepció lehetővé teszi több alkatrész egyidejű mérését.
A többrészes befogókészülék növeli a munkavégzési teljesítményt és rugalmasságot biztosít
A sárvédők digitalizálása a 3-2-1 elven alapuló szabványos befogókészülékkel történik. „E mérési feladat során egy többrészes befogókészüléket használtunk mérő-befogókészülékként, hogy növeljük a munkavégzési teljesítményt” – magyarázza Andre Gromann. A többrészes befogókészüléknek köszönhetően egyszerre két sárvédő is szkennelhető. Az eszköz azonban nem csak a munkavégzési teljesítményt növeli, hanem a méréstechnikai mérnökök számára is nagyobb rugalmasságot biztosít.
A sorozatvizsgálatok során a mérési feladatot a ScanBox egyszerű és magától értetődő Kiosk felületén indítják el. A mérési és vizsgálati programok sablonként vannak tárolva a ZEISS INSPECT szoftver virtuális mérőszobájában. A felhasználók a Kiosk üzemmódban férhetnek hozzá ezekhez. A kezelő beírja a nevét egy mátrixba, kiválasztja az elemhez tartozó sablont, beírja a vizsgálati feladat számát, és elindítja a szkennelést. A vizsgálat csak rövid ideig tart. A vizsgálati eredmények ezután automatikusan átkerülnek a Coko CRQ rendszerébe.

A ZEISS INSPECT a rejtett hibákat a felületek összehasonlításával teszi láthatóvá.
A ZEISS INSPECT kulcsfontosságú a termékfejlesztési folyamat során
A Coko a ZEISS INSPECT szoftvert használja a részletes 3D-s adatok kiértékeléséhez. „A fényszóróházak vizsgálatakor jellemzően átmérőket, hengerességeket és helyzeteltéréseket mérünk” – magyarázza Björn Sonters, a Coko méréstechnikai mérnöke, majd hozzáteszi: „Különösen az RPS-beállításra és a pont-pont értékelésekre koncentrálunk.” A geometriai méretezési és tűrésezési kiértékelés a műanyag fröccsöntés területén is kritikusan fontos. A ZEISS INSPECT-nek köszönhetően könnyen ellenőrizhető, hogy az alakhibák a megengedett határokon belül vannak-e. „Első pillantásra látszik a hiba. Ha a fényszóró foglalata enyhe eltéréseket mutat, bizonyos esetekben nem lehet azt felszerelni” – magyarázza Björn Sonters. A Coko a ZEISS INSPECT-et használja a teljes termékfejlesztési folyamat (PDP) során, miközben kommunikál az ügyfeleivel. A 3D-s adatokkal való munka igazán meggyőzőnek bizonyult. Az adatok gyorsan megmutatják, hogy a termék megvalósítható-e vagy sem.

A digitális összeszerelési funkcióval a Coko méréstechnikai mérnökei központilag és digitálisan össze tudják állítani az egyes alkatrészeket. Ez biztosítja, hogy a más helyeken gyártott alkatrészek is összeszerelhetők legyenek.
A Coko megkezdte a technológia mélyreható integrálását a gyártási folyamataiba. „Ehhez az integrációhoz gyors, megbízható és hatékony méréstechnikai rendszerekre van szükség” – mutat rá Andreas Spilker, a Coko minőségbiztosítási/minőségirányítási vezetője. És hozzáteszi: „Természetesen szeretnénk felügyelni a gyártási folyamatot. Minősített eredményeket akarunk, és legfőképpen: Gyorsak akarunk lenni.”