
Példa: egy műanyag csavaros kupak illeszkedése
A polietilén-tereftalátból készült palackok, más néven PET-palackok a leggyakrabban használt termékek az italcsomagolásban. Az italok körülbelül egyharmadát palackozzák PET-palackokba. Az üveg a második legnépszerűbb palackozóanyag, de a jelenleg használt csomagolás pusztán egyhatodát teszi csak ki. A PET-palackok formája sokszor változott az 1980-as években történt bevezetésük óta, és egyre változatosabbá válnak. A gyártási technológiák előrehaladása lehetővé tette a felhasznált anyagok súlyának és mennyiségének jelentős csökkentését. A testre szabott formák lehetővé tették az italgyártóknak termékeik jobb piaci pozicionálását.Gyártásellenőrzés CT-rendszerrel a PET-palackok termékfejlesztése során

A fontos részek megmérése
A kupak különösen kritikus terület egy új palackforma kifejlesztése során, mivel létfontosságú a PET-palack működése és biztonsága tekintetében. A vízzáróságot garantálni kell, hogy az ital ne folyjon ki a palackból, és a baktériumok ne juthassanak be. További biztonsági elem az úgynevezett manipulációjelző szalag, amelyet úgy terveztek, hogy a kupak csavarásakor elszakadjon vagy letépődjön. A manipulációjelző szalagnak köszönhetően a fogyasztók tudják, hogy a palackot nem nyitották ki a feltöltés után.

Best fit CT-adatok (kék) és CAD-adatok (szürke). A toleranciaküszöbön kívül eső mérési értékek pirossal vannak jelölve.
Hagyományos ellenőrzés
CT-rendszer hiányában a kupak és a palack illeszkedési pontosságának ellenőrzésére a roncsolásos vizsgálat a szabványos eljárás. A lezárt palack kupakjának környéke gyantába van ágyazva. A gyanta a keményedés után a formázott műanyagnak stabilitást biztosít, amely szükséges a vágás során bekövetkező deformációk megakadályozására. Az anyag számos vékony szelvényre történő vágása után a keresztmetszeteket optikai ellenőrzésnek vetik alá annak érdekében, hogy biztosítsák a kupak és a palack közötti tökéletes érintkezést.

A palack és a kupak színes megjelenítéséhez a szoftver különböző anyagsűrűségeket használ.
A roncsolásos tesztelés hátrányai
Az előbb említett folyamat legnagyobb hátránya a folyamathoz szükséges idő. Ráadásul a roncsolásos tesztelés mindig hiányos: a tesztelés során kizárólag a vágott felületeken megjelenő hibák észlelhetők. A vágott részek közötti területeken levő hibák rejtve maradnak. Bár a 2D-s vágás egyszerűsíti a hibák azonosítását, hiányoznak a hibák térbeli dimenzióival kapcsolatos információk. Tovább lépések megtétele nélkül nem lehet tudni, hol és hogyan kell javítani a fröccsöntő szerszámokon. A folyamattal együtt jár a gyanta felmelegedésének kockázata is, amely az újbóli megkeményedéskor deformálhatja a műanyagot. Ez torzítja az ellenőrzési eredményt, mivel a hő révén olyan területek is kapcsolódni fognak egymáshoz, amelyek korábban nem voltak összekapcsolva.

A ZEISS METROTOM 800 130kV/225kV
Ellenőrzés a ZEISS METROTOM CT berendezéssel
A ZEISS METROTOM CT rendszerrel a kupak minőségét és funkcióját eredeti, becsavart állapotban lehet megvizsgálni a palack szétvágása nélkül. A CT-adatok felhasználásával a kupakról véletlenszerű keresztmetszetek készíthetők a számítógépen a ZEISS NEO insights szoftver segítségével, hogy az elemzés a lehető legteljesebb legyen. A szabadon forgatható, félig átlátszó 3D-s nézet megkönnyíti a tájékozódást és az adatok értelmezését. A kupak és a palack különböző anyagsűrűsége szintén használható differenciált színvisszaadásra, tovább egyszerűsítve az elemzést. A teljes 3D-s vizualizáció lehetővé teszi a hiányos anyagérintkezéssel rendelkező csavarmenet-részek megjelenítését, így meghatározható az esetleges szivárgás eredete. Ezenkívül a különböző megjelenítési formátumok megmutatják, hol és hogyan kell korrigálni a csavaros tető vagy a palack szerszámformáit.