
A szélturbinák egyes alkatrészeit általában különböző helyeken gyártják, és azokat gyakran először a nyílt tengeren, a telepítés helyszínén szerelik össze. A tornyok és az alapok csatlakozásait és szerelési felületeit a szerelés előtt egymástól függetlenül kell ellenőrizni, mert a helyszínen felmerülő problémák a tengeri szerelést jelentősen megnehezítik. A tengeri szélturbinák zökkenőmentes felállításának garantálása érdekében a TRITOP optikai mérőrendszert használják a szerelési felület és a csavarok ellenőrzésére és igazolására.
Mivel az alapokat és a toronyrészeket különböző helyeken gyártják, a szárazföldön nem mindig van lehetőség a kísérleti elrendezésükre. Ha az alapozásban lévő rögzítőcsavarok nem illeszkednek a legalsó toronyszegmens furatelrendezéséhez, akkor a helyszínen időigényes korrekciókat kell végezni. A nyílt tengeren rendkívül nehéz a torony összeszerelése, nem beszélve a helyszíni korrekciókról. Mivel az úszódaru nagyon drága, egy ilyen helyzet rendkívül magas többletköltségeket és késedelmet okoz.
Az ilyen problémák elkerülése érdekében a TRITOP optikai mérőrendszerrel a csavarok közvetlenül az alapozás befejezése után a szárazföldön, valamint a nyílt tengeren történő lehorgonyzás után is vizsgálhatók, valamint helyzeteltérésük a szükséges 0.1 milliméteres pontossággal ellenőrizhető.
Az olyan kedvezőtlen körülmények, mint a betonalapokon rendelkezésre álló korlátozott hely és mérési távolság, az erős szél vagy az áramellátás hiánya nem jelentenek kihívást a mobil és kompakt TRITOP rendszer számára. Az alapban rosszul elhelyezett vagy elbillent rögzítőcsavarok gyorsan és a szükséges pontossággal azonosíthatók, hogy a csavarok helyzete a torony felszerelési folyamatának megkezdése előtt korrigálható legyen.
Mérés a fotogrammetriai TRITOP rendszerrel
A méréshez mérési jeleket és két mérőlécet helyeznek el közvetlenül az alapon. Eközben egyedi adaptereket alkalmaznak a hengerek, furatok, gömbök és határvonalak tekintetében a csavarok mérésére. A TRITOP rendszer fotogrammetriai kamerájával ezután különböző látószögekből felvételeket készítenek a mérési területről.
A mérés során a képek automatikusan átkerülnek egy laptopra. Az összes rögzített 2D-s kép alapján a mérési jelek 3D-s koordinátái közvetlenül kiszámíthatók kötegelt hangolás segítségével. Két hitelesített mérőléc garantálja a mérési eredmény pontosságát, elkerülve a képek összefűzéséből adódó hibákat. Közvetlenül a képátvitel után a TRITOP szoftverben néhány percen belül mind a 120 rögzítőcsavar 3D-s koordinátáit kiszámítja az adapterek egyedi pontmintája alapján. Mivel a projektet a helyszínen kiértékelik, azonnal ellenőrizhető, hogy sikeresek az adatok vagy hiányoznak.
Az adapterek definiálásától függően az egyes pontok vagy egy rögzítőcsavar tengelye kiszámítható minden egyes rögzítőcsavar helyzetének vagy irányának meghatározásához. A TRITOP szoftver lehetővé teszi, hogy a felhasználó mérési jegyzőkönyveket készítsen, valamint a mérési adatokat táblázatba exportálja. A jegyzőkönyvsablonok egyedi mérési feladatokhoz testre szabhatók.
A TRITOP rendszer rendkívül mobil és rugalmas. A teljes felszerelést, amely egy kameratáskából, egy laptopból és egy mérőléctokból áll, könnyen magával tudja vinni egyetlen személy. A mérési eljáráshoz szintén csak egyetlen kezelőre van szükség. A mérés előkészítése 30 percnél rövidebb időt vesz igénybe, maga a mérés pedig kb. 10 percig tart. Így a hajóval a következő platformra történő szállítással együtt minden egyes alaphoz körülbelül egy óra szükséges
A könnyen hordozható TRITOP mérőrendszer lehetővé teszi a rögzítőcsavarok és felületek pontos mérését és ellenőrzését. Ezzel a módszerrel a rosszul elhelyezett vagy elbillent rögzítőcsavarok okozta esetleges problémák még a felszerelés előtt azonosíthatók és megszüntethetők. A könnyű mérőberendezésnek és az egyszerű mérési eljárásnak köszönhetően a platformonként több, mint 120 rögzítőcsavar vizsgálatát egyetlen személy elvégezheti. A helyszíni adatkiértékelés garantálja, hogy az összes jellemzőt teljes mértékben és megfelelően rögzítik.
A szerelési felületek vizsgálatára alkalmazott optikai mérési technológia biztosítja a tengeri szélturbinák zökkenőmentes felállítását, megelőzi a magas többletköltségeket és időt takarít meg.