A részegység hatékony virtuális ellenőrzése
A kihívás
Az összeszerelés-elemzés fontos részét képezi annak ellenőrzése, hogy a különálló alkatrészek összeszerelhetők-e részegységekké. Erre a célra az autóiparban egy illesztési törzsvázat használnak. Ez annak ellenőrzésére szolgál, hogy ezen alkatrészek kapcsolódási formái lehetővé teszik-e az összeszerelést, vagy esetleg túl nagy leszorítóerőkre van szükség a hegesztési vagy ragasztási pontok elhelyezéséhez.
A részegység ellenőrzésének hagyományos megközelítése a következő: Az alkatrészeket az illesztési törzsvázban részegységekké fogatják össze, majd hagyományos mérőeszközökkel megmérik őket. Az ilyen illesztési törzsvázak drága befogókészülékek, amelyek használatához szakértelemre van szükség.
A megoldás
Az ATOS rendszer feleslegessé teszi az ilyen fizikai összeszerelés-elemzéseket. Az összeszerelés inkább virtuálisan történik. Első lépésben a felhasználó 3D-ben egyenként és teljes egészében beolvassa a részegységben található alkatrészeket. A Virtual Clamping segítségével még a rugalmas alkatrészek is a megfelelő, kényszerített helyzetbe hozhatók, amelyeket egy hiteles méréshez be kellene fogatni.
A felhasználó ezután a ZEISS INSPECT-ben a referenciapont-rendszer (RPS) alapján összehangolhatja az egyes alkatrészek mérési adatait. Ily módon minden alkatrész meghatározásra kerül. A felhasználó most már befogó- vagy leszorítóerők alkalmazása nélkül elemezheti, hogy az alkatrészek milyen mértékben alkalmasak az összeerősítésre. A megjelenített szerelvényben a felhasználó azonnal látja, hogy az alkatrészek mérési adatai virtuálisan átfedésben vannak-e egymással, vagy túl messze vannak-e az alkatrészek egymástól és már nem lehet őket összeerősíteni.
A probléma kezdeti megoldása ezután a szoftverben szimulálható. Ezt követően a felhasználó megváltoztatja az alkatrészek igazítását, hogy az alkatrészeket a kritikus területen össze lehessen erősíteni. A szoftver azonnal megmutatja, hogy az igazításban bekövetkezett változtatások vezethetnek-e más problémákhoz a szerelvényben, és ha igen, hol. Így a felhasználó változó és megalapozott döntéseket hozhat arról, hogy hol kell korrekciókat alkalmazni.