
Műanyag alkatrészek hatékony tervezése és kialakítása
Innovatív 3D-s méréstechnika prototípusokhoz, CAD-modellekhez és szerszámokhozJusson el gyorsabban az öntött műanyag alkatrészek sorozatgyártásáig
A műanyag alkatrészekre különösen szigorú tervezési szabályok vonatkoznak: A vetemedést és a zsugorodást már a termék- és szerszámtervezési szakaszban figyelembe kell venni; a fennmaradó feszüléseket a tervezéssel a lehető legnagyobb mértékben csökkenteni kell. A falvastagságokat is körültekintően kell megválasztani – az üregek vagy a vékony falú részek nehézségeket okozhatnak a fröccsöntési folyamat során. A tervezők feladata az is, hogy biztosítsák az összeszerelhetőséget és a megfelelő működési élettartamot a tervezett üzemeltetési körülmények között.
A ZEISS számos olyan méréstechnikai megoldást kínál, amely mérhetően felgyorsítja az öntött műanyag alkatrészek tervezési és kialakítási folyamatait. Digitalizálja prototípusait ZEISS mérőrendszerrel, készítsen CAD-modelleket a mérési adatok alapján, állítsa be az alkatrész és a szerszám geometriáit a névleges-valós összehasonlításoknak megfelelően, és használja a ZEISS mérési technológiáját a prototípusok próbapadon történő terhelési vizsgálatához. Teljes körű, egy forrásból származó megoldásokat kap, amelyek könnyen használhatók, és amelyek mögött világméretű szerviz és támogatás áll.

Prototípusok digitalizálása
Teljes mérési mezőre kiterjedő 3D-s szkennelési adatok rövid mérési idővelA kihívás
A műanyag alkatrészek egyre összetettebbé válnak, a gyártási tűrések pedig egyre szigorúbbak. Ugyanakkor egyre sürgetőbbek a határidők. Emiatt még fontosabb a tervezés és működés gyors, de megbízható validálása a prototípus fázisban. Ehhez nagy pontosságú mérési adatokra van szükség.
A mi megoldásunk
A ZEISS 3D-s szkennereivel és CT-rendszereivel gyorsan készíthet részletes képet a prototípusról. Ezek a teljes felületet megbízhatóan rögzítik – beleértve a furatokat, az alámetszéseket, a ferde éleket és a szabad formájú felületeket is. A CT-mérések az alkatrész belsejét is digitalizálják. A mérési adatokat felhasználhatja formatervezési adatok létrehozásához (visszamodellezés), névleges-valós összehasonlítások végzéséhez, alkatrész- és szerszámgeometriák kiigazításához a meglévő CAD-adatokban, valamint ellenőrizheti az összeszerelhetőséget.

Virtuális befogás a műanyag alkatrészek digitalizálásakor
Csökkenti a befogókészülékek költségét és időt takarít megA kihívás
Egyes műanyag alkatrészek - például az összetett formájú vagy a nagyon rugalmas alkatrészek - csak befogókészülékek használatával digitalizálhatók pontosan. A befogókészülékek legyártása azonban időigényes és költséges.
A mi megoldásunk
A ZEISS INSPECT mérőszoftver integrált része a Virtual Clamping modul, amely szimulálja az alkatrészek befogását. Ily módon a befogott állapot kiszámítható a nem-befogott állapotú valós alkatrész adatainak használatával. Befogókészülékekre már nincs szükség. Megbízható vizsgálati eredményeket kap, amelyeket lényegesen kevésbé befolyásol a kezelő, és amelyek nagyobb ismételhetőséget tesznek lehetővé.

3D-s mérési tervek automatizált létrehozása
PMI használata a méréstechnikai ellenőrzéshezA kihívás
A mérési folyamatokat fel kell gyorsítani. Ezenkívül a vizsgálati adatoknak a teljes termékéletciklus-menedzsment (PLM) alatt rendelkezésre kell állniuk, hogy a folyamatos ellenőrzés a központosított alkatrészkezelésen keresztül biztosított legyen.
A mi megoldásunk
Ha a geometriai méretezés és tűrésezés (GD&T) a szabványoknak és a vizsgálati követelményeknek megfelelően PMI információk útján integrálva van a CAD-modellbe, akkor a 3D-s méréstervezés és vizsgálat közvetlenül a PMI-adatkészleten végezhető el (FTA/MBD-adatok importálása és kiértékelése).
A PMI a CALYPSO és a ZEISS INSPECT PMI-s mérőszoftverekbe importálható, felgyorsítva ezzel a termékfejlesztési és gyártási folyamatokat.

Prototípusok CAD-modelljeinek létrehozása
Pontos visszamodellezés poligonhálók vagy pontfelhők segítségévelA kihívás
A műanyag alkatrészek prototípusait teljes és konzisztens CAD-modellekké kell konvertálni.
A mi megoldásunk
Szkenneljen be egy alkatrészt a ZEISS INSPECT Optical 3D vagy más szoftverrel, majd importálja az STL vagy PLY adatokat és az ASCII formátumokat a ZEISS REVERSE ENGINEERING szoftverbe. Csupán néhány irányított lépéssel létrehozhat egy rendkívül pontos CAD-modellt, amelyet népszerű formátumokba, például IGES, STEP vagy SAT formátumba exportálhat.

Fröccsöntőszerszámok optimalizálása
Kevesebb ismétlési ciklus a tökéletes szerszám eléréséhezA kihívás
Fröccsöntés során az alkatrész zsugorodik és deformálódik. A keletkező alkatrészhibák sokféle, egymástól függő befolyásoló változó eredményeképpen jönnek létre. Emiatt rendkívül nagy kihívást jelent a szerszámkompenzáció. A szerszámot gyakran próbák és hibák alapján optimalizálják.
A mi megoldásunk
Egyszerűen importáljon három adatkészletet a ZEISS REVERSE ENGINEERING szoftverbe – a szerszám és a műanyag alkatrész meglévő CAD-adatait, valamint az alkatrész valós mérési adatait –, és a szoftver segítségével beazonosíthatja és optimalizálhatja a javítandó területeket. A szoftver csak olyan változtatásokat javasol, amelyek a gyakorlatban megvalósíthatók. Emiatt a szoftver figyelembe tudja venni a tényt, hogy a korrigált szerszámgeometriáknak szikraforgácsolhatónak kell lenniük, és az alkatrészeket ki lehessen venni a formából.

Terhelési vizsgálat prototípusokon
A nyúlás, az alakváltozás és az elmozdulás 3D-s optikai méréseA kihívás
A műanyag alkatrészeket szilárdsági elemzéseknek, rezgéselemzéseknek és nagyciklusú fáradási szilárdsági vizsgálatoknak vetik alá. A mérési eredményeket a termék tartósságának vagy terhelhetőségi korlátainak meghatározására, valamint a geometria elrendezésének optimalizálására használják. Az egyes paraméterek egyedi érzékelőkkel történő mérése és az azt követő kiértékelés rendkívül összetett.
A mi megoldásunk
Az ARAMIS 3D-s optikai mérőrendszer rögzíti a valós alkatrész-geometriát, beleértve a nemlineáris alakváltozási viselkedést a terhelési vizsgálat során, és lehetővé teszi a FEM-adatokkal való közvetlen összehasonlítást. A mérőrendszer könnyen értelmezhető adatok sűrű hálóját biztosítja, amely teljes mérési mezőre kiterjedő és pontalapú elemzési lehetőségeket is kínál.