
Példa: Fröccsöntött szerszámok
A kiváló minőségű fröccsöntött alkatrészek szerszámainak rendkívül precizitással kell rendelkezniük: például egy 30 mikrométernél kisebb alkatrésztolerancia 10 mikrométernél kisebb szerszámtoleranciát igényel. A Horst Scholz GmbH & Co. KG kitűnően megfelelt ennek a kihívásnak, biztosítva, hogy a tervezés, a szerszámgyártás, a fröccsöntés és a méréstechnika tökéletes szinkronban legyenek egymással, miközben a vállalat új innovációk kifejlesztésén dolgozik ügyfelei sikerének elősegítése érdekében. Amióta ez a gyártó a ZEISS Reverse Engineering szoftverével kezdett dolgozni, jelentősen gyorsabban és hatékonyabban korrigálták precíziós szerszámaikat.
Gyorsítsa fel a fröccsöntött szerszámok korrekcióját a ZEISS Reverse Engineering szoftver segítségével

A Horst Scholz számos gyógyászati terméket gyárt, például a Sensile Medical vállalat inzulin-tapaszpumpájának alkatrészeit.
A kihívás: a fejlesztési idők rövidülése
A Scholz fröccsöntőgépei évente körülbelül 1,5 milliárd alkatrészt gyártanak. Az alkatrészek gyártásához szükséges fröccsöntő szerszámok a vállalat saját szerszámüzemében készülnek mintegy 40, kiemelten képzett szakember közreműködésével. 2009 óta mikrométeres, azaz 0,001 milliméteres pontosságot értek el. A vállalat tervezőinek segítségével vált ez lehetővé. A múltban a fröccsöntő szerszámok bonyolult korrekciói során a tervezőknek manuálisan kellett átírniuk az első gyártás alkatrészeinek szkennelési adatai és a CAD-adatok közötti eltéréseket Excel-fájlokba a kiértékeléshez, ami rendkívül időigényes folyamat, és sok hiba lehetőségét hordozza. A Scholz GmbH dolgozói akár öt vagy több korrekciós folyamatot is futtattak a rendkívül bonyolult alkatrészek esetén.

A rendszer összehasonlítja az első gyártású tesztalkatrészek szkennelési adatait a CAD-adatokkal. A színkódos kijelzésnek köszönhetően a hibák gyorsan azonosíthatók.
Megoldás: ZEISS Reverse Engineering
A ZEISS Reverse Engineering szoftver strukturálatlan 3D-s pontfelhőket dolgoz fel, és nem számít, hogy az adatokat érintéses mérőgéppel, komputertomográffal, lézerszkennerrel vagy optoelektronikai rendszerrel gyűjtötték be. A szoftver a pontfelhők segítségével érzékeli az alapul szolgáló geometriákat. A ZEISS által kifejlesztett felületrekonstrukciós algoritmusoknak köszönhetően a szoftver különösen alkalmas a Scholz GmbH-hoz hasonló azon vállalatok számára, amelyek rendkívül precíz mérési adataikat egy pontos CAD-modellbe szeretnék konvertálni. Van még egy tényező, ami olyan hasznossá teszi a ZEISS szoftverét Röder úr, a Scholz tervezési részlegének mérnöke, valamint kollégái számára: „Jelenleg nincs olyan szoftver a visszamodellezéshez, amely kifejezetten a szerszámgyártáshoz integrált funkciókkal rendelkezne.”
Maximális minőséget nyújtunk, miközben figyelemmel vagyunk az ügyfelek költségeire.

Frank Röder, a Scholz tervezési részlegének mérnöke a fröccsöntött alkatrészek szerszámkorrekciójának kihívásairól beszél.
Az előny: hamarabb beindul a gyártás
„A ZEISS Reverse Engineering szoftvernek köszönhetően csak két korrekciós körre volt szükség az inzulin-tapaszpumpa gyártásakor használt fröccsöntött szerszámok esetében – mindez a rendkívül bonyolult geometria és két különböző műanyagfajta használata mellett.” – mondja Röder. A kevesebb korrekciós kör azzal járt, hogy a vállalat a szokásosnál öt hónappal korábban kezdte el a pumpa gyártását. Röder és kollégái az ügyfelek rendeléseinek évente körülbelül 15%-át dolgozzák fel a ZEISS szoftvere segítségével. „Különösan akkor, ha a technikai és fizikai határokat szeretnénk kitolni, az általában nem elég tökéletes eredményekkel vagy gazdaságilag nem hatékony folyamatokkal járna a szoftver nélkül.” Karl-Herbert Ebert, a vállalat műszaki vezetője teljes mértékben egyetért. Ebert úgy véli, a ZEISS Reverse Engineering egy újabb fontos eszköz a vállalat célkitűzésének megvalósításához, miszerint „maximális minőséget nyújtunk, miközben figyelemmel vagyunk az ügyfelek költségeire.”