3D-s fájlok szerkesztése

A háromdimenziós tárgyak egy 3D-s fájlban vannak virtuálisan leképezve. Ez adja a további feldolgozás alapját, akár 3D-s nyomtatáshoz, akár animációk, filmek és képek rendereléséhez.

A 3D-s fájlok CAD szoftverrel szerkeszthetők – ebben az összefüggésben modellezésről is beszélünk. Ismert képviselői az AutoCAD, SketchUp, FreeCAD, 3ds Max, Cinema 4D.

Számos 3D-s fájlformátum létezik, amelyek néha nagyon speciális tulajdonságokkal rendelkeznek. A 3D-s nyomtatás szempontjából azonban csak az STL és az STP formátum releváns.

STL és STP fájlok

Az STL kiterjesztésű fájlok ideálisan használhatók 3D-s nyomtatáshoz. Alternatívaként az SPT formátumot is használják. Ez szerkezetileg összetettebb, ami a feldolgozás során előnyökkel és hátrányokkal is jár. Az SPT fájlok a tűrésekre és az anyagtulajdonságokra vonatkozó információkat tartalmaznak. A többletinformáció a gyakran igen nagy adatmennyiség miatt azt jelenti, hogy a memória gyorsan megtelik.

Az alapmodellek első pillantásra feltűnésmentesnek tűnnek, és a műszaki rajzok jellegét hordozzák. A sablonok rácsokból, geometriai alakzatokból, vonalakból, csomópontokból stb. állnak. A textúrákat a programok csak részben mutatják. Csak akkor hoznak létre grafikus 3D-s modelleket, amikor azokat renderelik. Mivel az STL és STP fájlokat többnyire csak a 3D-s nyomtatással összefüggésben használják, erre a lépésre nincs szükség. A programok előnézeti funkciója, amely a modelleket egyszerűsített ábrázolásban jeleníti meg, alkalmas az elemek és területek megtekintésére.

STL fájlok ingyenes letöltése

Nem feltétlenül kell STL fájlokat létrehoznia. Ezek néha ingyenesen elérhetők az interneten. A felhasználók számos modell közül választhatják ki azt, amelyik a legközelebb áll a tervezett felhasználáshoz. Ezek szinte bármilyen CAD szoftverrel a saját igényekhez igazíthatók.


Ossza meg ezt az oldalt